З початку повномасштабного вторгнення мільйони українців втратили домівки через бойові дії або окупацію. Вони змушені були евакуюватися до безпечніших регіонів країни. Проте не всі внутрішньо переміщені особи (ВПО) знають, що сьогодні в Україні діє низка безкоштовних державних і волонтерських сервісів, які допомагають знайти тимчасове житло.
Де шукати безкоштовне житло для ВПО
За інформацією Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій, безкоштовне житло для переселенців надають як державні та комунальні установи, так і звичайні громадяни або приватні ініціативи.
Найбільша державна платформа — «Там, де вас чекають» — збирає актуальну інформацію про вільні місця у кожному регіоні. ВПО можуть переглянути дашборд у режимі реального часу, отримати контакти центрів розміщення в областях, а також дізнатися про наявність житла у місцях компактного поселення (МКП).
Ще одна державна платформа — «Прихисток». Тут можна знайти житло від фізичних осіб. Для цього потрібно обрати розділ «Знайти житло», зазначити регіон, кількість осіб і склад родини, а потім зв’язатися з власниками.
Інший варіант — волонтерський сервіс «Допомагай». Принцип дії аналогічний: українці, які мають вільне помешкання, пропонують його переселенцям безоплатно.
Допомога від місцевої влади
Переселенці також можуть звернутись до обласних військових адміністрацій (ОВА) або органів місцевого самоврядування. Там ВПО можуть подати заявку на заселення у місця компактного поселення. Це можуть бути гуртожитки, модульні містечка, соціальні будинки тощо.
Подати заявку можна:
під час евакуації — через відповідальних осіб;
після прибуття — у гуманітарний штаб;
телефоном — через гарячі лінії ОВА або громади.
Компенсації для ВПО та власників житла
Якщо ВПО орендують житло, вони можуть звернутись до органів соцзахисту за місцем фактичного перебування і подати заявку на державну допомогу. Одночасно власники житла, які надали безкоштовне проживання переселенцям, можуть отримати компенсацію — через той самий портал «Прихисток».
Орендна допомога від міжнародних партнерів
Ще одна важлива ініціатива — програма грошової допомоги на оренду житла від БФ «Право на захист» у партнерстві з UNHCR Ukraine.
У 2025 році вона діє в Києві, Київській, Дніпропетровській, Полтавській, Кіровоградській і Запорізькій областях. Програма передбачає відшкодування витрат на оренду житла впродовж 6 місяців. Перші два місяці учасники сплачують самостійно, але витрати будуть компенсовані.
Хто може подати заявку?
ВПО або ті, хто повернувся з-за кордону;
особи, що мешкають у МТП або в непридатних для проживання умовах;
домогосподарства, які під загрозою виселення з орендованого житла;
учасники повинні мати план щодо подальшого забезпечення житла (робота, підробіток, навчання тощо);
не брали участі в аналогічних програмах раніше.
Усі претенденти на участь повинні мати план наступної активності для набуття спроможності сплачувати оренду після періоду підтримки (працевлаштування за основним місцем роботи, додатковий підробіток, власна справа, здобуття нових чи додаткових професійних навичок з метою отримання більшого прибутку в майбутньому тощо).
Участь у програмі можуть взяти лише ті домогосподарства, жоден із членів яких не бере й ніколи раніше не брав участь у жодній програмі грошової допомоги на оренду житла й не бере участь у програмах державних субсидій на оренду житла.
Заповнити анкету претендента на участь в програмі можна самостійно за цим посиланням. Також працює гаряча лінія: 0 800 750 104.
Корисні контакти
Житло в МКП: (096) 058-83-76
Мінреінтеграція: 15-48
Уповноважений з питань ВПО: (066) 813-62-39
Програма орендної допомоги: [email protected]
Здійснено за підтримки Асоціації “Незалежні регіональні видавці України” та Amediastiftelsen в рамках реалізації проєкту Хаб підтримки регіональних медіа. Погляди авторів не обов’язково збігаються з офіційною позицією партнерів