24 липня у Запоріжжі містяни знову вийшли на акцію проти закону №12414, який фактично позбавляє незалежності Національне антикорупційне бюро та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру.
Сьогодні протестувальники проводять акцію на площі Фестивальній навпроти будівлі Запорізької обласної військової адміністрації. На акцію зібралося близько 200 людей. Учасники тримають плакати з написами: “Як щодо прав людини?”, “НАБУ не рояль”, “Незалежність НАБУ та САП”, “Руки геть від НАБУ та САП”, “Закон 12414 — це кайдани”, “12414 = корупція”, “Нахіба мені система, що працює проти мене” та інші.
Протестувальники зібралися через ухвалений Верховною Радою закон №12414. Згідно з цим рішенням, Національне антикорупційне бюро України та Спеціалізовану антикорупційну прокуратуру підпорядкували Офісу генерального прокурора.
Що кажуть учасники акції
“Було відчуття, що ми дуже багато терпіли дивних законів, але це вже перебір у системі. За що ми тоді боремося? За що борються наші військові? За що виходили на Євромайдан, якщо зараз так зухвало змінюють важливі інструменти протидії корупції? Ми вже бачимо, що щось почало змінюватися. Мені здається, якби не було цих акцій по всій країні, то не з’явився б новий законопроєкт. Це якраз приклад прямої дії, яка вже дала результат. Сподіваюся, що голос народу досі щось важить у нашій демократичній державі”, — каже учасниця акції Тіна Собко.
“Я здобуваю історичну освіту і знаю, що ми вже бачили такі прецеденти в нашій країні, і знаємо, чим це закінчується. Згадати хоча б, як Янукович скасував курс на асоціацію з ЄС. Сьогоднішнє посягання на незалежність НАБУ та САП також ставить під загрозу наше європейське майбутнє. У нас високий рівень корупції, звісно, антикорупційні органи не ідеальні, але вони необхідні”, — додає учасник протесту Дмитро Зав’язун.
Школяр Артем три роки тому був змушений через війну переїхати з нині окупованого Енергодара до Запоріжжя. Каже, що не міг залишитися осторонь, бо вважає закон загрозою для демократичних процесів.
“Я зранку прийшов у своє відділення Укрпошти й попросив співробітниць дати мені картонку. Вони запитали, навіщо, і я розповів, що хочу долучитися до акції. Тоді одна з жінок сказала, що винесе мені нову коробку. Це було приємно й неочікувано”, — розповідає Артем, показуючи плакат із написом “Укрпошта проплатила картонку”. — “Для мене це не лише про НАБУ і САП, не лише про антикорупцію, а про українську гідність — про те, що не можна ігнорувати голос народу”.
Організатор акції Олександр Співак, голова правління ГО “Молодь хоче змін”, розповідає, що у Запоріжжі, як і в інших містах України, протестуватимуть до скасування закону.
“Ми виходимо разом з усією країною доти, доки закон не буде скасовано. Наразі він продовжує діяти, і нас це не влаштовує”, — пояснює Олександр. — “Антикорупційні органи, які створювалися на вимогу суспільства і міжнародних партнерів, тепер підпорядковують генпрокурору — людині, яка фактично не є незалежною, бо підзвітна президенту”.
Він додає, що площу Фестивальну для проведення мітингу обрали з міркувань безпеки, адже поруч є укриття на 1900 осіб і ще один підземний перехід на 400.
Як вже протестували у Запоріжжі
Напередодні аналогічна акція відбулася на бульварі Шевченка, поблизу будівлі міської ради. Спочатку учасники планували пройти ходою до площі Фестивальній, однак відмовилися від цієї ідеї, оскільки не було погодження з правоохоронними органами.
Що передувало мітингам
У вівторок Верховна Рада ухвалила закон №12414, який підпорядковує НАБУ та САП генеральному прокурору. Того ж дня документ підписав президент.
Акції протесту тривають вже третій день поспіль у різних містах України. Наразі у Верховній Раді зареєстрований новий депутатський законопроєкт про скасування підпорядкування НАБУ і САП. Також президент Володимир Зеленський повідомив про погодження нового законопроєкту, який гарантує незалежність антикорупційних органів.
Раніше 061 публікував репортаж з акції проти обмеження діяльності НАБУ і САП.