Неділя, 13 Квітня, 2025

Війна

Новини Запоріжжя

Швидка мобілізація інвалідів, ТЦК вбивають людей, пряма лінія з Путіним: про що брехали окупанти у Запорізькій області

Швидка мобілізація інвалідів, ТЦК вбивають людей, пряма лінія з Путіним: про що брехали окупанти у Запорізькій області

Кількість маніпуляцій в телеграм-каналах представників окупаційної влади минулого тижня знизилася. В топі неправдивих повідомлень продовження інформаційної кампанії щодо нелегітимного президента Зеленського, звірств та вбивств від рук ТЦК, відправлення на фронт людей з психічними порушеннями та поширення нацистської символіки в місцях масового скупчення людей.

Продовжують окупанти маніпулювати на темі мобілізації, а також поширюють дезінформаційні повідомлення стосовно підготовки до нападу на Запорізьку АЕС та поширення кампаній про українських нацистів закордоном.

Минулого тижня неправдива риторика про ЗСУ склала 28% від усієї кількості фейків. При цьому, в дописах вкрай рідко використовують офіційну назву армії – Збройні Сили України, таким чином, очевидно, цілеспрямовано ігноруючи факт існування як незалежної української держави, так і наявності у неї офіційної армії, яка наразі виконує свою основну функцію: захищає країну від вторгнення російських агресорів. Щодо якісного аналізу, то за тиждень в топі повідомлень з фейками й маніпуляціями вийшли звинувачення захисників України у обстрілах окупованих міст Запорізької області, прагненні застосувати спецслужбами України небезпечну хімічну зброю, масову здачу в полон українських військових та багато іншого. Збройні сили України на каналах окупантів і колаборантів продовжують демонізувати, українських військовослужбовців називають не інакше як «бойовики Зеленського», «Збройні формування України», «українські терористи», «карателі», «нацисти».

Вже котрий тиждень пропаганда також маніпулює на темі вкрай влучних атак російської армії по військовим базам, скупченню найманців і так далі. Цього тижня знову почали з’являтися дописи з відфотошопленою нацистською символікою, яку нібито використовують військові ЗСУ. Також окупанти поширюють неправдиві повідомлення про депортацію українських біженців з країн ЄС та розповсюджують інформацію про те, що з Порошенка розпочався поділ українців на «правильних» та «неправильних», що призвело до великої війни.

Окрема велика кількість фейків та маніпуляцій стосувалася життю на окупованих територіях. Так, пропаганда знову вдається до маніпуляцій щодо «виявлення» правовласників житлового фонду. Фактично мова йде про рейдерське захоплення нерухомості та майна, що належать особам, які покинули окуповані території.

За період моніторингу з 16 по 20 грудня майже не змінилася і картина головних маніпуляторів і фейкометів регіону. Цього тижня лідером з маніпуляцій став телеграм-канал окупаційного посадовця Володимира Рогова з 25% маніпуляцій. На другому місці опинився окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня», де було зафіксовано 20% маніпуляцій від загальної кількості контенту. Третю сходинку з невеличким відривом в 13% маніпуляцій від загальної кількості дописів посів телеграм-канал окупаційного губернатора Євгена Балицького. Продовжували продукувати маніпуляції в невеликій кількості канали «Наш Энергодар», «Типичная Акимовка» і «Запорожский Вестник»

Абсолютним лідером з фейків цього тижня став окупаційний телеграм-канал “Токмак Сегодня”. Він отримав статус головного розповсюджувача фейків щодо просування ідеології Росії – всього трохи понад 5% дописів у нього були фейковими. Телеграм-канал окупаційного посадовця Владимира Рогова опублікував на своєму каналі 2% фейків, а «Запорожский Вестник» – 1%.

Всього ж в телеграм-каналах було виявлено 62 маніпуляції (або 12%) і 8 фейків (2%) від загальної кількості дописів в телеграм-каналах). Такими стали результати моніторингу 10 телеграм-каналів колаборантів, які розповсюджують інформацію на і щодо тимчасово окупованих територій Запорізької області.

Фейк про вбивство чоловіка працівниками ТЦК

У мережі знову шириться дезінформація про нібито вбивство цивільного чоловіка в Одеському ТЦК. Центр протидії дезінформації наголошує, що це черговий інформаційний вкид російської пропаганди, яка намагається дискредитувати мобілізаційні заходи в Україні.

Так, окупаційний телеграм-канал «Токмак Сегодня» розмістив допис про те, що нібито в Одеській області батько захищаючи свого сина від працівників ТЦК став жертвою та отримав кулю.

«В Одесской области отец попытался отбить своего отпрыска от навязчивых лап людоловов и словил пулю от одного из них. Согласно сообщениям местных каналов, в результате полученного ранения мужчина скончался», – зазначає телеграм-канал.

Насправді жодних підтверджень цієї події немає. В Управлінні комунікацій Командування Сухопутних військ перевірили ситуацію та спростували інформацію про інцидент.

Відео, яке використовується для поширення фейку, походить із російських пабліків та не дає змоги ідентифікувати осіб чи обставини події.

«Це відео вже неодноразово з’являлося в мережі, кожного разу подаючись як «новий випадок». Це типовий приклад маніпулятивної тактики «Велика брехня», коли одна й та сама фейкова історія використовується для нагнітання ситуації», – пояснює Центр протидії дезінформації.

Фейк про мобілізацію чоловіка з інвалідністю, який потрапив в полон через кілька днів після відправки на фронт

У мережі поширювали неправдиву інформацію про нібито мобілізацію в Запоріжжі чоловіка з інвалідністю 1-ї групи, якого за кілька днів без підготовки відправили на фронт, а потім він опинився в полоні.

В телеграм-каналі пропагандиста та очільника комісії з питань «суверенітету, патріотичних проєктів та підтримки ветеранів громадської палати РФ Володимира Рогова зазначається про мобілізацію інваліда 1-ї групи Сергія Оболоніна

«Инвалид первой группы, у которого есть проблемы с психикой (умственная отсталость), был могилизирован во временно оккупированном нацистами городе Запорожье прямо на улице. И отправлен на фронт. Ему повезло и с ним произошло лучшее, что могло произойти – менее чем через НЕДЕЛЮ он уже попал в русский плен», – зазначається в телеграм-каналі.

За даними Запорізького ТЦК, чоловік, про якого йдеться у відео, не перебуває на військовому обліку в жодному з центрів комплектування міста. Востаннє він був зареєстрований у Покровському РТЦК та СП Донецької області ще у 2009 році, після чого був визнаний непридатним до служби та виключений із військового обліку. Також немає жодних підтверджень, що він проживає за адресою, яку називають у відео.

Крім того, у ТЦК наголосили, що всі мобілізовані громадяни перед відправкою до війська проходять базову підготовку щонайменше 45 днів. Тому твердження про відправлення людини з інвалідністю без підготовки на передову не відповідає дійсності.

Запорізький ТЦК наголошує, що це відео є частиною російської інформаційно-психологічної операції, спрямованої на дискредитацію мобілізаційного процесу в Україні.

Фейк про те, що 83% українських користувачів стежили за прямою лінією Путіна

Наприкінці минулого року в мережі поширилася новина про те, що понад 83% українських користувачів дивилися трансляцію прямої лінії із Володимиром Путіним.

20 грудня, наступного дня після підсумкової прес-конференції президента РФ, у Telegram-каналах окупаційної влади, зокрема «Токмак Сегодня» широко розійшлася новина про те, що за трансляцією звернення Володимира Путіна активно стежили в Україні. Підсумки року з президентом РФ нібито дивилися 83% українських користувачів, при цьому левова частка глядачів спостерігали трансляцію через платформи іноземних ЗМІ, які передавали її всі чотири з половиною години. Ресурси, що опублікували новину, посилаються на дослідження Oxford Internet Institute.

Під час щорічного заходу, у рамках якого президент РФ підбиває підсумки року та відповідає на питання громадян та журналістів однією з основних тем стала війна в Україні — їй Путін присвятив близько чверті всієї програми.

Oxford Internet Institute (OII), на який посилаються як на першоджерело дослідження, – це науковий центр і навчальний підрозділ Оксфордського університету. Сайт інституту немає ніякої інформації про глядачів прямої лінії Путіна. Немає подібних публікацій і в соціальних мережах центру (X, Facebook, YouTube, Instagram, LinkedIn). При цьому новина про підсумки дослідження поширилася вже опівдні наступного дня. Якщо вірити цій інформації, працівники OII встигли отримати дані від власників трансляцій та проаналізувати їх менше ніж за добу.

Джерела, що розповсюдили новину про перегляд прямої лінії українськими користувачами, також зазначають, що для цього використовувалися платформи іноземних ЗМІ, які «давали трансляцію від початку і до кінця», зокрема, Times, The Guardian, Sky News, The Telegraph Отримати інформацію про географічне розташування і тривалість утримання глядачів можуть тільки власники акаунтів. Однак приблизно зрозуміти інтерес користувачів до трансляції можна і за відкритими даними. Наприклад, телеканал із найбільшою кількістю передплатників із перерахованих вище — Sky News, але в їхньої трансляції зараз загалом близько 59 000 переглядів. Це сума всіх глядачів, які відкрили відео під час трансляції, так і після її завершення.

За даними DataReportal, ще на початок 2024 року в Україні налічувалося 29,64 млн. інтернет-користувачів. Це означає, що подивитися трансляцію прямої лінії мало більше 24 млн українців. Навіть якщо скласти загальну кількість переглядів трансляцій іноземних ЗМІ, малоймовірно, що вийде така кількість переглядів. Ця цифра навіть більша за загальну кількість глядачів, які дивилися пряму лінію на російських телеканалах.

Окрім посилання на OII, деякі ресурси, що поширили новину про інтерес українських користувачів до прямої лінії російського президента, опублікували ролик, нібито зроблений міжнародним агентством Reuters. Відео, змонтоване з кадрів прямої лінії із Володимиром Путіним, супроводжують субтитри англійською мовою. Ми не знайшли такого сюжету про перегляд українськими користувачами прямої лінії ні на верифікованих ресурсах видання у X, Instagram, Facebook, TikTok та на YouTube, ні на його офіційному сайті. Немає цієї інформації та інших авторитетних джерелах.

Створення роликів, які мімікрують під сюжети авторитетних медіа, — поширений метод фейкоробів. Автори подібних роликів зазвичай використовують опубліковані раніше кадри і монтують їх в одне відео з накладеним текстом сфабрикованої новини. До того ж, рівно рік тому, після підсумкової прес-конференції Путіна 2023 року, Telegram-канали поширили схоже відео, нібито опубліковане телеканалом Euronews. У тому сюжеті йшлося про те, що 75% українських користувачів стежили за трансляцією прес-конференції за допомогою різних VPN-сервісів. Він також виявився підробленим.

Таким чином, ні Oxford Internet Institute, ні Reuters не публікували інформацію про те, що переважна більшість інтернет-користувачів з України дивилася пряму лінію із президентом РФ. Повідомлення про це базуються на сфабрикованому відео та не підтверджуються іншими джерелами.

Інше в категорії

Завантажити ще Завантаження...No more posts.