Субота, 3 Травня, 2025

Війна

Новини Луцьк

У Луцьку оголосили карантин через поширення американського білого метелика

У Луцьку оголосили карантин через поширення американського білого метелика

У Луцьку оголосили карантин через поширення американського білого метелика

У Луцьку оголосили карантин через поширення американського білого метелика.

Про це йдеться у розпорядженні Волинської обласної державної адміністрації від 15.09.2-21 № 563 та Луцької районної державної адміністрації Волинської області від 16.09.2021 року № 187 запроваджено карантинний режим на території м. Луцька та населених пунктів Луцького району по регульованому шкідливому організму американський білий метелик (Hyphantria cunea Drury) та затверджено заходи з його локалізації та ліквідації.

Вперше американського білого метелика виявили у 2019 році у місті Рожище. З того часу на Волині п’ятий рік триває карантин через нашестя шкідника. На початку літа 2024 року карантин діяв у 44 селах Волинської області на площі понад 44 тисячі 306 гектарів.

Що відомо про шкідника

На сайту держустанови «Волинська обласна фітосанітарна лабораторія» повідомляється, що американський білий метелик (Hyphantria cunea) — метелик родини Arctiidae, поліфаг, що пошкоджує понад 300 видів різних трав’янистих, кущових та деревних культур. Найулюбленішими культурами є шовковиця, клен американський, айва, бузина, вишня, груша, виноград, волоський горіх, слива, хміль, яблуня. Він білосніжний, з шовковистим відливом. Іноді трапляються особини з темними або жовтувато-коричневими цяточками на крилах. Живе 8—10 діб. Самки відкладають яйця на нижню частину листка, після чого гинуть. Гусениці, що відродилися, починають шкрябати епідерміс листя. Підростаючи, розповзаються по всьому дереву, а при відсутності корму мігрують на інші дерева. Життя гусениць триває 35—45 діб, але за цей час вони встигають завдати непоправної шкоди рослинам. Метелик розвивається у двох генераціях. Зимує у стадії лялечки на штамбах дерев, у тріщинах кори, опалому листі, ґрунті, упаковці, ящиках.

У Луцьку оголосили карантин через поширення американського білого метелика

Гусениці американського білого метелика надзвичайно шкодочинні. Він небезпечний для майже 300 видів рослин. Серед садових дерев найуразливіші шовковиця, яблуня, груша, слива, айва, черешня, горіх. Вони повністю об’їдають листя на деревах, оповиваючи гілки павутиною. Гусениці поїдають листя, шість-вісім гнізд шкідника на плодовому дереві здатні повністю його знищити.

У Луцьку оголосили карантин через поширення американського білого метелика

В Європу, а саме в Угорщину американського білого метелика завезли з Північної Америки у 1940 році. В Україні шкідника вперше виявили у 1952 році у Закарпатській області.

Рекомендовані заходи боротьби

Для запобігання розповсюдження, своєчасної локалізації та ліквідації шкідливого організму Hyphantria cunea Drury пресслужба Луцької міськради проінформувала всіх землевласників, землекористувачів, суб’єктів господарювання про заходи проведення карантинних заходів з його ліквідації.

Перша декада травня – перша декада червня: виліт метелика першого покоління — використання світлових та феромонних пасток («самцевий вакуум», «дезорієнтація»).

Друга-третя декади травня: яйцекладка шкідника — застосування комах-ентомофагів.

Перша декада червня – Друга декада липня: відродження та линька гусені — збір та знищення гусениць, обрізка гілок з гніздами гусені (спалювання чи заливання окропом), обробка інсектицидами та біопрепаратами в період відродження гусениць згідно Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні.

Перша декада липня – третя декада липня: заляльковування шкідника першого покоління — масовий вилов за допомогою ловчих поясів очищення дерев від нашарування кори, знищення рослинних решток.

Друга декада липня – друга декада серпня: літ другого покоління шкідника —використання світлових та феромонних пасток («самцевий вакуум», «дезорієнтація»).

Третя декада липня – Третя декада серпня: яйцекладка шкідника — застосування комах-ентомофагів.

Третя декада липня – Третя декада вересня: відродження гусені другого покоління — збір та знищення гусениць, шляхом обрізки гілок з гніздами (спалювання чи заливання окропом), обробка інсектицидами та біопрепаратами в період відродження гусениць згідно Переліку пестицидів і агрохімікатів дозволених до використання в Україні.

Перша-друга декади вересня: заляльковування шкідника другого покоління — масовий вилов за допомогою ловчих поясів, очищення дерев від нашарування кори, знищення рослинних решток, обкопування пристовбурових кіл.

Інше в категорії

Завантажити ще Завантаження...No more posts.