Переселенці оживають, коли волонтерять
У червні ми провели форум «Свої серед своїх». Ідея проста: зібрати під одним дахом у Луцьку ВПО та усіх, хто допомагає внутрішньо переселеним українцям.
Щодня ми бачимо наслідки російського вторгнення: кількість ВПО не зменшується. Люди, що покидають свої домівки, потребують підтримки. На форумі ми вкотре повторили їм: ви для нас важливі.
Інтеграція ВПО на новому місці життя – довгий процес. Його часто не можна виміряти у часових межах. Комусь достатньо місяця, комусь одного дня, а комусь не вистачає 2-3 роки, щоб знайти своє місце в новій громаді.
Щоб провести форум «Свої серед своїх», спочатку провели соцопитування. Запитали у переселенців, наскільки важлива інтеграція для них, чи вважають вони себе вже інтегрованими на новому місці життя? Які механізми варто використати для адаптації?
Соцопитування показало, що, попри те, що допомогових організацій багато, усі вони надають послуги для ВПО, але частина людей через свої внутрішні бар’єри чи особливості їх не отримують і навіть не звертаються. Часто ВПО складно сказати, що вони її потребують.
Після соцопитування ми зустрілися з партнерськими організаціями та місцевою владою, освітянами. Відчули, що важливо зосередитися на молоді.
Діти швидко соціалізуються на новому місці в школах, їхні мами теж, бо залучені в освітній процес. А от молодь дуже вразлива… Для неї ми разом з місцевою владою, партнерськими ГО склали спеціальну інформаційну карту можливостей. Але вирішили, що важливо почути від ВПО про їхні потреби з перших вуст. Так само й громадські організації почути: що вони роблять і чим можуть прислужитися. Вирішили, що це має бути неформально, а був «живий» формат.
Так і провели форум з дуже промовистою назвою – «Свій серед своїх».
На четвертому році повномасштабки система допомоги для ВПО в Луцьку працює. У ній органи влади та громадські організації. Координація роботи спільна. У луцькій громаді є Рада волонтерів та благодійників, куди входить й Крим_SOS. Є ради ВПО, у які входять самі переселенці. Ці органи часто є посередниками між ВПО та локальними організаціями, які можуть надавати допомогу.
Що дуже важливо для ВПО? Відновлення втрачених соціальних зв’язків. Ми, своєю чергою, допомагаємо підсилити волонтерську діяльність, активність ВПО, аби вони мали свій голос в громаді. Щоб не просто допомагали, а змінювали громади, в яких вони тепер живуть. Скажу чесно: ми й самі по своєму лікуємося волонтерством, аби не збожеволіти. ВПО також цього потребують.
Є конкретні приклади та ситуації. У нових громадах, особливо якщо йдеться про місця компактного проживання, переселенці можуть почуватися соціально ізольованими. Коли люди отримують можливість волонтерити, ніби оживають, починають почуватися потрібними суспільству. Це їх дуже рятує. Люди розуміють, що також мають вплив на громади, у які інтегруються.
Є внутрішньо переміщені українці, яким після війни є куди повернутися. Але, на жаль, є й інший варіант… Саме цим людям важливо побачити майбутнє – у яких громадах їм далі жити.
***
Створено за підтримки урядів Норвегії та Швеції в межах Фонду «Аскольд і Дір», що адмініструється ІСАР Єднання.