Шевченківський районний суд задовольнив позов місцевого орендодавця до агропідприємства «Укрлан» щодо систематичної несплати орендної плати за земельну ділянку площею майже шість гектарів у селі Микільське Пологівського району.
Бойові дії не є форс-мажорними обставинами для несплати оренди
Власник землі через суд домігся розірвання договору оренди та стягнення боргу за три роки повномасштабного вторгнення з 2022 по 2024 включно. Про це повідомляється в реєстрі судових рішень.
За матеріалами справи, ТОВ «Укрлан» не перерахувало орендну плату, за земельну ділянку, що розташована на території Преображенської сільської ради, що частково перебуває на лінії бойового зіткнення.
Власник землі в суді заявив, що йому не сплачували належну суму орендної плати, що була зазначена у договорі (5416 грн, що складає 3% від грошової оцінки землі). Представник підприємства пояснив це форс-мажорними обставинами: внаслідок ракетної атаки була пошкоджена адміністративна будівля та зерносховище підприємства. Також бойові дії унеможливлюють продовження сільськогосподарської діяльності, а ризики мінування та викрадення техніки додають додаткові складнощі.
Також відповідач у суді посилався на рішення податкової, де зазначено, що землі знаходиться у 20-кілометровій зоні від лінії зіткнення та наразі неможливо провести роботи з очищення (розмінування) земельних ділянок, які знаходяться в користуванні підприємства.
Що вирішив суд
Однак суд дійшов висновку, що сам факт воєнного стану не звільняє орендаря від обов’язків, якщо не доведено, що саме форс-мажор унеможливив виконання конкретного зобов’язання – в такому випадку сплату оренди. Представники «Укрлану» не змогли надати таких доказів. Ба більше у справі відсутні документи, які б підтверджували непридатність земельної ділянки до використання або її офіційне визнання небезпечною.
Суд також зазначив, що сертифікати торгово-промислової палати, надані відповідачем, стосувались податкових зобов’язань, а не орендної плати, і не охоплювали саме спірну земельну ділянку. Також підприємство не повідомило орендодавця про форс-мажор і не намагалось врегулювати ситуацію, наприклад, шляхом зменшення розміру оренди.
В результаті суд постановив розірвати договір оренди, зобов’язав «Укрлан» повернути земельну ділянку та стягнув з підприємства понад 16 тисяч гривень боргу, інфляційні втрати, пеню та судові витрати. Частково задоволено також вимогу про відшкодування витрат на юридичну допомогу.
Нагадаємо, раніше ми писали про те, що аграрії Запорізької області збирають урожай під обстрілами: вже обмолочено понад 75 тисяч гектарів зернових