Субота, 8 Лютого, 2025

Війна

Новини Рівне

Як указ Трампа вплине на Рівненщину

Як указ Трампа вплине на Рівненщину

Президент США Дональд Трамп заморозив фінансову допомогу іншим країнам на 90 днів, це стосується й України та Рівненщини зокрема. Завдяки американським коштам на Рівненщині торік був реалізований широкий спектр програм: від освіти — до підтримки бізнесу. Тепер усі проєкти, що фінансувалися Агенцією з міжнародного розвитку USAID, призупинено.

Володимир Муляр, керівник управління з питань стратегічного розвитку та інвестицій міськради Рівного:

— Обласний центр не надто зачепить цей указ Трампа. Адже у нас зараз є лише один проєкт, який ми реалізовуємо завдяки американським та британським донорам. Його розмір складає близько 50 тисяч доларів. Нам допомагають з виробленням певної нормативної документації для громади. Якщо щось трапиться з фінансуванням від США, то впевнений, що наші британські друзі нас в біді не залишать.

Якщо говорити в загальному, то співпраця з USAID — це надзвичайно велика підтримка для України та Рівного зокрема. Можна згадати когенераційні установки, які завдяки допомозі американського уряду отримало Рівне. Тепер наше місто має можливість виробляти власну електричну енергію. Було багато й інших проєктів. На мою думку, немає нічого критичного в указі Трампа. Адже агентство федерального уряду США (USAID) — це серйозна організація, а проєкти реалізовуються по всьому світу завдяки спеціальним підрядникам. Оскільки багато проєктів перебуває у запуску, то після 90 днів усі закладені проєкти будуть реалізовані. Я впевнений у цьому.

Олександр Кохан, заступник голови Рівненської ОВА:

— USAID — це серйозний інструмент, завдяки якому територіальні громади на Рівненщині отримували підтримку в різних напрямках. Наприклад, проєкт «Конкурентоспроможна економіка України» підтримував українське підприємництво на внутрішньому та міжнародних ринках. У рамках проєкту 20 великих та середніх підприємств області отримали гранти на загальну суму 50 млн гривень. Був реалізований і проєкт «Агро». Він полягав у прискоренні економічного розвитку сільських територіальних громад, які відчувають найбільшу потребу в зростанні економіки. У рамках проєкту шість підприємств Рівненщини отримали 180 млн гривень. Кожне з цих підприємств, у свою чергу, має дати користь для 50 бенефіціарів — суб’єктів мікро-, малого та середнього бізнесу. Тобто сукупний ефект мають отримати близько 300 суб’єктів господарювання (пільгові послуги, можливість продати сировину та інше).

Можу згадати й проєкт «Говерла», який посприяв уряду України у впровадженні реформи децентралізації шляхом підтримки органів місцевого самоврядування, які повинні стати більш спроможними, підзвітними перед громадянами і такими, які здатні ефективно надавати послуги. У рамках проєкту надано матеріальну допомогу для десяти територіальних громад — партнерок Рівненської області на загальну суму понад 83,5 млн гривень. Був впроваджений і проєкт з енергетичної безпеки (ПЕБ). Він спрямований на посилення енергетичної безпеки шляхом паралельних інвестицій в сектори електроенергії, газу, централізованого теплопостачання та відновлюваних джерел енергії. У рамках проєкту встановлено дев’ять когенераційних установок на теплопостачальних підприємствах Рівненщини загальною тепловою потужністю 4,5 МВт та електричною 3,78 МВт. Оскільки зроблено чимало, то сподіваємось, що у майбутньому фінансування за напрямком USAID буде розблоковано.

Богдан СЛОНЕЦЬ.

Інше в категорії