Захист прав, підтримка потерпілих від домашнього насильства, у тому числі неповнолітніх, є актуальним для органів прокуратури, особливо у непростих умовах сьогодення.
З огляду на особливості кримінальних проваджень такої категорії, ювенальні прокурори Житомирщини у своїй діяльності керуються стандартами, закріпленими міжнародним правом.
Питанням ефективності впровадження таких стандартів на практиці й був присвячений навчально-методичний семінар, який відбувся в обласній прокуратурі. У заході взяли участь ювенальні прокурори обласної та окружних прокуратур, а також медіаторка, адвокатка – голова кваліфіцікаційно-дисциплінарної комісії адвокатури області Наталія Радушинська.
Відео дня
Аналізуючи стан справ, заступник керівника обласної прокуратури Роман Говда зазначив, що цьогоріч зареєстровано понад три сотні кримінальних правопорушень, пов’язаних з домашнім насильством. Серед потерпілих – 24 підлітки та понад 250 жінок.
Прокурор акцентував увагу присутніх на проблемних питаннях, які необхідно спільно пропрацювати усім сторонам кримінального процесу. Серед іншого, це проведення неналежного першочергового допиту потерпілої особи (несвоєчасного або повторного), що призводить до повторної травматизації, зміни показань тощо. У цьому контексті важливо проведення допитів з використанням технічних засобів, забезпечення уникнення контакту кривдника з потерпілим, аби не допустити на нього тиску.
Також важливо доносити до постраждалих від домашнього насильства про наявність у них права на отримання безоплатної вторинної правничої допомоги.
На семінарі йшлося й про інші ключові аспекти у захисті прав потерпілих, зокрема, поняття домашнього насильства крізь призму Конвенції Ради Європи про запобігання насильству стосовно жінок і домашньому насильству та боротьбу з цими явищами; потерпілоорієнтовані підходи у справах про домашнє насильство; судову практику розгляду кримінальних проваджень за такими фактами та інше.
Пресслужба Житомирської обласної прокуратури