Колаж: Чернівецька обласна рада
На алеї Слави в Чернівцях завжди є люди. Синьо-жовті прапори майорять вздовж могил, де поховані наші герої. Біля могил полеглих захисників – родичі. Приносять свіжі квіти, запалюють лампадки. Майже на кожній із них палахкотять свіжі хризантеми. Мати підходить до могили свого сина. Зовсім юний, 2000 року народження. Загинув улітку 2023 року. Жінка цілує портрет і гладить дерев’яний хрест, тихенько щось шепоче. Її світле волосся роздуває осінній вітерець, жінка втирає сльози й запалює лампадку.
Алея розширилася у рази. На оновленому секторі – десятки могил. Її й далі облаштовують, бо місця вже не вистачає. Майже щодня тут ховають воїнів, які віддали своє життя за незалежність України.
Це 1000 днів великої війни, 1000 днів спротиву, 1000 днів втрат і мужності.
Колаж: Чернівецька обласна рада
“МБ” поцікавився у бригадного генерала, командувача ОК “Захід” Володимира Шведюка, як тепер військові сприймають війну, а також про те, як за 1000 днів хід великої війни змінився і чого чекати далі.
“У перші години вторгнення я отримав завдання прибути на лівий берег Києва та завершити формування 112 окремої бригади ТрО. Як військовий, я розумів, що повномасштабне вторгнення буде, але десь глибоко в душі жевріла надія, що світ таки зможе придушити кремлівського маніяка… Поки їхав у штаб 112 бригади, почуття всередині вирували: дика злість і ненависть до ворога, певна невизначеність. На той момент не було повної картини, що довкола відбувається, але в частині все стало на свої місця. Пішли перші сотні добровольців – переважно мешканці навколишніх багатоповерхівок. Формування підрозділів, перші бойові зіткнення з противником на підступах до Києва, бої на околицях міста, Гостомель, аеродром “Чайка”… Невизначеність перших годин дуже швидко минула, бо почалася велика війна… Після перших тижнів прийшла ейфорія: рашисти потерпіли поразку в битві за Київ. У певний момент здавалося, що от-от переможемо. Але, на жаль, так тільки здавалося”, — пригадує Володимир Шведюк.
За словами бригадного генерала, за 1000 днів війни українці стали запеклими.
“Як ми змінилися за 1000 днів повномасштабної війни? Скажу так: вогонь запеклих не пече! А ми стали запеклими, нацією воїнів. Ситуація на фронті складна, але не настільки критична, як її намагаються показати “диванні експерти”. Зараз триває війна на виживання нашої нації та держави. Утім, ситуація контрольована. Є ділянки фронту, де противник сконцентрував усі свої сили й отримав перевагу в кількості особового складу. Також є більш-менш спокійні ділянки фронту, де ми ведемо контрударні дії. Досі ми утримуємо велику частину територій противника, нівелюючи всі міфи про велику армію та недоторканість кордонів”, — зауважує Володимир Шведюк.
Також командувач ОК “Захід” розповів, що за 1000 днів змінилися форми та методи війни.
“Щодо ходу війни, не скажу, що він змінився. Війна 2022-го і війна 2024 року підкоряються одним законам стратегії. Але змінилися форми й методи ведення бойових дій: масове використання дронів, специфіка їх застосування в оборонних і наступальних операціях, прикриття ними під час пересування військ, ведення розвідки і коригування – усе це напрацювалося під час ведення бойових дій. Ще на початку 2022 року цього у військових підручниках не було, а зараз вперше у світі у структурі наших Збройних сил створено новий рід військ – Сили безпілотних систем”, — каже бригадний генерал.
Перемоги України
Інфографіка: Головного управління комунікації ЗСУ