Соціологи зазначають, що частка готових до поступок РФ не змінюється з травня цього року, а частка тих, хто проти дещо зросла – з 55% до 58%. Третина українців готова до поступок Росії, але більшість продовжує виступати проти – опитування
Близько 32% українців готові до територіальних поступок Росії, але більшість – 58% – продовжують виступати проти поступок. Про це свідчать результати опитування Київського міжнародного інституту соціології.
Соціологи зазначають, що частка готових до поступок РФ не змінюється з травня цього року, а частка тих, хто проти, дещо зросла – з 55% до 58% (з травня до жовтня).
«У період з травня 2022 року до травня 2023 року ситуація була відносно стабільною: близько 8-10% респондентів були готовими на територіальні поступки, а абсолютна більшість – 82-87% – стабільно виступали проти. Після травня 2023 року простежується поступове зростання частки тих, хто готовий до територіальних поступок. Так, до кінця 2023 року готовність до поступок зросла до 19%, у лютому 2024 року – до 26%, у травні 2024 року – до 32%. Між травнем і початком жовтня 2024 року ситуація фактично не змінилася», – зазначають у КМІС.
Там також опитали респондентів щодо вимірів, які впливають на готовність територіальних поступок – внутрішня консолідація суспільства та відчуття підтримки від західних партнерів.
Відповідно до результатів опитування, найвищою готовність до поступок є серед тих, хто і не довіряють президенту, і вважають, що Захід хоче несправедливого миру від України (56% готові до поступок, 38% категорично проти).
«Якщо ж у респондента «мішані» погляди (не довіряють президенту, але вірять у підтримку Заходу, або навпаки), то готовність до поступок уже стає нижчою і більше половини виступають категорично проти поступок. Водночас найменше готові до поступок ті, хто зберігають і довіру президенту, і довіру Заходу. Серед них 69% категорично проти поступок (проти 24%, які готові до територіальних поступок)», – додають у КМІС.
Представник КМІС Антон Грушецький, коментуючи дослідження, каже, що, з одного боку, українці категорично відкидають формулу «мир на будь-яких умовах», а з іншого боку, зберігають гнучкість і простір для маневру для ухвалення можливо непростих, але найкращих у цій ситуації рішень для майбутнього країни.
«Ми бачимо, що окупація будь-якої частини території є нелегітимною в очах українців, проте зараз значною мірою пріоритетом є гарантії безпеки. Тобто українці ані тиснуть на владу для досягнення «будь-якого миру», ані створюють категорично визначені нереалістичні рамки», – зазначив він.
КМІС проводив всеукраїнське опитування громадської думки 20 вересня-3 жовтня 2024 року. Методом телефонних інтерв’ю було опитано 2004 респонденти.
Раніше Київський міжнародний інститут соціології (КМІС) опублікував результати опитування, згідно з яким більшість опитаних (63%) «готові терпіти війну стільки, скільки буде потрібно». Тоді, як зауважили соціологи, між лютим і жовтнем 2024 року вперше було зафіксовано зниження частки тих, хто «готовий терпіти війну стільки, скільки буде потрібно».
Як свідчать результати соцопитування Центру Разумкова, проведеного у вересні, зросла до 35% частка українців, які вважають, що переговори з Росією – «це дієвий спосіб досягнення миру, яким слід скористатися вже зараз».
Роскомнагляд (Роскомнадзор) намагається заблокувати доступ до сайту Крим.Реалії. Безперешкодно читати Крим.Реалії можна за допомогою дзеркального сайту: https://dfs0qrmo00d6u.cloudfront.net. Також слідкуйте за основними подіями в Telegram, Instagram та Viber Крим.Реалії. Рекомендуємо встановити VPN.