Неділя, 5 Січня, 2025

Війна

Новини Одеса

День бессарабських болгар відзначили концертом «Від болгар – Одесі та одеситам»

До Дня бессарабських болгар України в Одесі відбулись виставка дитячих малюнків, дипломатичний прийом та концерт болгарських танцювальних колективів з відомою болгарською співачкою Десі Добрева. Святкові заходи організовані національним прес-клубом БТА в Одесі, Генеральним консульством Болгарії в Одесі та за підтримки Департаментом культури, міжнародного співробітництва та європейської інтеграції Одеської міської ради.

Комплекс святкових заходів розпочала виставка дитячих малюнків, написаних вихованцями недільної болгарської школи імені Василь Апрілов, яка відкрилась в приміщенні Всеукраїнського центру болгарської культури в Одесі. За словами директора центру Дмитра Терзі, більше ніж три десятки робіт підготували діти на різну тематику. Найкращі малюнки відзначені подарунками болгарських дипломатів – наборами для малювання. Однак всіх дітей, які прийняли участь у виставці, відзначили подарунками.

В прес-клубі Болгарської телеграфної агенції в Одесі відбувся дипломатичний прийом, на який запросили керівників та представників болгарських національно-культурних товариств Одеси та Одеської області. Генеральний консул Болгарії в Одесі Святослав Іванов відзначив, що уродженці української частини Бессарабії ставали видатними постатями в політиці, науці, культурі та літературі Болгарії. Наприклад, два прем’єр-міністри Болгарії Дімітар Греков та Олександр Малінов народились та виросли в Болграді та Орєховка Болградського району. Патріарх бессарабської болгарської поезії Петр Бурлак-Волканов також народився в селі Бабата (Островне) Ізмаїльського району. Болгарський дипломат наголосив, що Болгарії й надалі підтримуватиме українських болгар та сприятиме збереженню ними культури та традицій свої предків.

На завершення святкових заходів в міському саду міста Одеса відбувся концерт «Від болгар – Одесі та одеситам». Перед присутніми виступили народний ансамбль болгарського фольклорного танцю «Бесарабія» Болградської міської ради, Народний ансамбль болгарського танцю «Кулевчанка» з села Кулевча Білгород-Дністровського району та Народний ансамбль болгарського танцю «Камчик» з села Камчик Білгшород-Дністровського району.

Хедлайнером концертної програми стала запрошена із Софії зірка болгарської естради Десі Добрєва. Вона привітала присутніх із Днем бессарабських болгар та розпочала виступ виконанням пісні «Кой уші байрака», присвяченої болгарській вчительці Райні Попгеоргієвой, яка пошила прапор для революціонерів та через певні обставини із прапором в руках очолила колону повстанців проти османського поневолення. На концерті звучали різні музикальні композиції, але святкові заходи були зупинені через повітряну тривогу, оголошену в регіоні через активність розвідувального беспілотника військ агресора.

Розповідаючи про поїздку до Одеси, Десі Добрєва наголосила, що без роздумів та побоювань через війну погодилась на запрошення голови БТА Кирила Вилчева привітати українських болгар, які протягом двох сотень років зберігають традиції та культуру свої предків. «Маю надію, що мої колеги із Болгарії наслідують мій приклад та відвідають бессарабських болгар та підтримають наших співвітчизників», – підкреслила Десі Добрева.

Нагадаємо, що щорічно 29 жовтня болгари України та Молдови відзначають День бессарабських болгар. В цей день згадують предків болгар, які, втікаючи від османського гніту, переселилися в Бессарабію. Протягом 200 років бессарабські болгари передавали із покоління в покоління звичаї та традиції своїх предків. 29 жовтня 1938 року в Болграді зібрались нащадки болгар-переселенців із Бессарабії, Таврії та Криму. В цей день був виданий пам’ятний номер газети «Болгарська Бессарабія», в якому окрім історичних фактів про масове переселення, був опублікований заклик відзначати День бессарабських болгар.

За останнім переписом населення, в Одеській області проживають близько 150 тисяч представників болгарської національності. В Одесі число болгар сягає 50-60 тисяч. Найбільші компактні поселення бессарабських болгар зосереджені в Болградському, Ізмаїльському та Білгород-Дністровському районах Одеської області.

джерело

Джерело

Інше в категорії