Вчора, 24 лютого, три роки відтоді як росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. В цей день Вінницький обласний художній музей став місцем знакової мистецької події. Відбулась презентація проєкту народного художника України, президента ГО «The best artist/Кращий художник» Володимира Козюка під назвою «Проєкт «24».
У залах музею розміщено 24 полотна, що стали своєрідною хронікою боротьби українського народу за свободу. Картини відображають не лише події війни, а й внутрішній світ українців, їхню незламність і глибокий зв’язок із національною історією. Героїчні вчинки, культурні традиції та болючі спогади сплелися у цих творах у єдину розповідь про силу духу нашої нації.
Автором ідеї та головним учасником проєкту став Володимир Козюк – відомий український художник, колекціонер, меценат, громадський діяч і культурний дипломат.
До створення полотен також долучилися молоді українські мисткині: Євгенія Божко, Ольга Тяжелова, Валерія Кузьменко та Ольга Козюк. Разом вони прагнуть донести до світу правду про війну, втрати та героїзм українського народу, передати силу духу і надію на майбутнє.
Головний меценат проєкту – Благодійний фонд Козицького.
«Для мене початок повномасштабного вторгнення став датою, після якої відлік часу зупинився: є лише 24 години на добу, упродовж яких я постійно працюю. За цих три роки я організував сам або був учасником понад 138 проєктів і виставок на благо України, понад сотню творів передав на різні благодійні аукціони і виставки. Але «Проєкт 24» – це апогей, покликаний розповісти історії про тих, хто вже не з нами, про тих, хто віддав своє життя за Україну, про всі ті глибокі рани, які принесла війна, про втрати, болі, але й про неймовірну силу духу, сміливість і відданість нашого народу. «Проєкт 24» присвячено воїнам України, волонтерам. Кожна картина несе певний меседж до нашого народу», – розповів організатор проєкту Володимир Козюк.
За словами художника кожна картина – це окрема історія про незламність, любов до рідної землі та відданість національним цінностям. Образи людей, міст-героїв, пережитих трагедій і світлих надій створюють унікальне художнє полотно, що символізує єдність українського народу.
На відкриття проєкту завітала Народна депутатка України Ірина Борзова.
«Важливо не забувати тих, хто віддав своє життя за нашу свободу. Захисникита захисниці, які залишили свої мрії та повсякденне життя, взяли до рук зброю, аби відстояти Україну, її народ та національну ідентичність. Саме завдяки їм сьогодні ми можемо жити, працювати та будувати майбутнє. У цей день у Вінниці стартує мистецький проєкт «Проєкт 24». Його місія – нагадати світові про боротьбу України, про її героїв та незламний дух. Важливо, що виставка вийде за межі країни, стане голосом України у Європі та цивілізованому світі. Адже культура і мистецтво – це потужна зброя, яка здатна об’єднувати народи та дипломатично доносити правду», – зазначила Ірина Борзова.
«Проєкт 242 – це не просто виставка, а живий діалог між поколіннями, між минулим і майбутнім. Він є непохитним свідченням того, що Україна творить нову, світлу історію, попри всі випробування. Ініціативу Володимира Козюка у створенні даного проєкту підтримав керівник Благодійного Фонду «Український Альянс» Микола Філонов.
«Все те, що сьогодні робить Володимир Козюк зі своїми колегами – це мистецтво, а мистецтво не потребує сурдоперекладу. Тут немає мовних бар’єрів, культурних барʼєрів. Коли ми обговорювали початок цього проєкту я собі на мить уявив, а що якби Володимир поїхав за кордон на початку повномасштабної війни, тому, що це зробили багато нашихземляків. Тоді б ні Вінниччина, ні вся Україна, ні світ не побачили доказів тих трагічних подій, які тут відбуваються. Це трагічна історія, але наш обов’язок передавати її з покоління в покоління. Я хотів би закликати всіх підтримувати наших митців у їх проєктах», – зауважив Микола Філонов.
Підтримку проєкт Володимира Козака отримав і від начальниці управління культури та креативних індустрій Вінницької ОДА Ольги Дернової.
«Мистецькі проєкти є надзвичайно важливими у такий надскладний для України час. Адже це можливість показати всьому світу те, що відбувається в нашій країні», – зазначила Ольга Дернова.