В Ужгороді терміново шукають донорів для наших захисників. Про це інформує Закарпатська обласна станція переливання крові на своїй сторінці в Фейсбук.
Чи можу я бути донором крові?
В Україні донором крові може бути здорова повнолітня людина вагою від 50 кг. І хоча поняття здоров’я складне та відносне, протипоказань до донорства крові небагато, й більшість дорослих українців та українок можуть здавати кров. Для цього рівень гемоглобіну у жінок має досягати 125 г/л, у чоловіків — 135 г/л.
До абсолютних протипоказань належать: • серцево-судинні захворювання, крім повністю вилікуваних вроджених патологій; • серйозні захворювання центральної нервової системи в анамнезі; • цукровий діабет та інші ендокринні захворювання; • хронічні захворювання органів дихальної, травної та сечостатевої систем; • інфекційні хвороби.
Тимчасовим протипоказанням до донорства є вживання більшості медикаментів. Також після тих чи інших захворювань або маніпуляцій перед здачею крові слід витримати інтервал: • інфекційні хвороби — від 2 тижнів після одужання (ГРЗ, грип) до 3 років (малярія); • незначні оперативні втручання (наприклад, видалення зуба) — 1 тиждень після процедури (за умови, якщо процедура пройшла без ускладнень); • значні оперативні втручання, татуювання та пірсинг — 6 місяців (або 4, якщо результат NAT-тесту на гепатит С негативний); • вакцинація — від 2 тижнів (вакцини проти COVID-19) до 1 року (щеплення від сказу після контакту з джерелом зараження); у разі вакцинації анатоксинами та щеплення від гепатиту й енцефаліту відсторонення не потрібне; • вагітність — 6 місяців після пологів або переривання вагітності.
Як підготуватися до донорства, щоб ваша кров була якісна та врятувала життя?
За 72 години до донації Не вживати ліки та вітаміни. Виняток – оральні контрацептиви. Якщо жінка вживає їх лише для запобігання небажаній вагітності, а не з терапевтичною метою, вона може здавати кров, не порушуючи графіку прийому пігулок.
За 48 годин до донації Відмовитися від спиртних напоїв. За добу до донації
Не можна вживати такі продукти: – жирне м’ясо, сало, жирна риба; – ковбасні вироби, копченості тощо; – яйця; – банани, буряк, чорниці; – молочні продукти, зокрема вершкове масло; – соління, гостра та смажена їжа; – снеки на кшталт чипсів; – готові магазинні соуси – майонези, кетчупи тощо; – солодкі газованки та енергетичні напої; – жирні солодощі – торти, тістечка, халва тощо.
За добу до донації Прийоми їжі мають складати вуглеводи: каші, макарони, варена або печена картопля, хліб. Доповнити меню можна відвареним м’ясом, невеликою кількістю рослинних олій, овочами та фруктами. З ласощів краще зупинитися на нежирному печиві, солодких сухариках. Намагайтеся вчасно лягти спати і взагалі не перевантажувати себе.
Як організувати ранок донора? 1) Ситно поснідайте. Для сніданку найкраще підійде каша на воді, солодкий чай із печивом. Кави перед донацією краще не пити. 2) Випийте достатньо води. 3) Утримайтеся від куріння протягом двох годин перед процедурою.