У Державній службі якості освіти повідомили, що спільно з військовими та правоохоронцями починають позапланові перевірки у понад 100 закладах фахової передвищої та вищої освіти.
Понад 100 закладах фахової передвищої та вищої освіти чекає перевірка на предмет наявності осіб, які шляхом здобуття освіти ухиляються від мобілізації. Про це повідомила Державна служба якості освіти.
«Державна служба якості освіти спільно з військовими та правоохоронними органами розпочинає позапланові перевірки у понад 100 закладах фахової передвищої та вищої освіти.
Вивчатимуться питання вступної кампанії та організації освітнього процесу з метою усунення порушень норм законодавства в умовах правового режиму воєнного стану» – підкреслили у Службі.
Також там нагадали, «в попередні роки виявлено внесення недостовірної інформації, прострочення термінів внесення чи ж відсутність інформації про здобувачів освіти — чоловіків призовного віку — у Єдиній державній електронній базі з питань освіти (ЄДЕБО), а також порушення у формуванні контингенту здобувачів третього (освітньо-наукового) рівня вищої освіти та здійснення наукової роботи аспірантів».
Нагадаємо, що у червні 2025 року очікується хвиля відрахувань аспірантів після перевірок. Про це повідомив заступник міністра освіти Михайло Вінницький.
Крім того, як раніше писала «Судово-юридична газета», Кабмін вніс до Верховної Ради законопроект, який унеможливить використання освіти як способу уникнення мобілізації. Йдеться про законопроект 13193 про внесення змін до статті 23 Закону «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» щодо прав педагогічних працівників та здобувачів освіти.
Кабмін вказує, що за останнє півріччя суттєво зросла чисельність здобувачів професійної (професійно-технічної) (до 17 338) і здобувачів фахової передвищої освіти (до 75 618) з числа військовозобов’язаних чоловіків старше 25 років, які здобувають освіту в послідовному порядку на основі базової або повної загальної середньої освіти та мають відстрочку.
Зазначена тенденція потребує реагування і законодавчого урегулювання щодо визначення віку здобувачів професійної (професійно-технічної) і фахової передвищої освіти, який надаватиме право на відстрочку під час мобілізації.
Як зазначає уряд, цей законопроект:
унеможливить використання освіти, як способу від виконання конституційного обов’язку щодо захисту Вітчизни, і посилить правопорядок у закладах освіти педагогічні працівники з науковими ступенями отримують право відстрочки від призову по мобілізації зменшить кількість порушень законодавства про мобілізацію дозволить уникнути використання бюджетних коштів на задоволення судових позовів здобувачів освіти у непослідовному порядку тощо.