Сьогодні, 21 квітня — понеділок, другий день Великодня. Інші назви Світлого понеділка – Поливаний, Обливаний, Волочильний – походять від ритуалів зустрічі весни, пробудження природи.
У цей час у храмах тривають святкові богослужіння і навстіж відчинені Царські врата – це символізує сходження з небес Божої благодаті.
Ним починається Світлий тиждень. Не лише понеділок, а й кожен день має власне визначення: вівторок іменують купалищем, середу – хороводницею, четвер – Навським, пʼятницю – прощеною, суботу – теж хороводницею, неділю – поминальною.
Вважалося, що вода у великодній понеділок стає цілющою та оздоровлює людей. Тому люди обливали водою одні одних, а в деяких регіонах і самі себе. У народі цей день прозвали Поливаний понеділок. Також вірять, що якщо в Поливаний понеділок дівчину обіллє водою хлопець, то незабаром вона вийде заміж.
Окрім людей, окроплювати також худобу, птицю та бджоли з вуликами.
Що роблять в цей день?
У Світлий понеділок заведено йти до церкви, відвідувати родичів, обмінюватися фарбованими яйцями та пригощати друзів і рідних пасками.
Що не можна робити?
У Світлий понеділок, як і протягом всього тижня, діє заборона на вінчання, весілля та заупокійні служби. Але можна хрестити дітей.
Згідно з народними прикметами, не можна сваритися, лаятися та сумувати. Цей день та весь світлий тиждень мають бути сповнені радісних емоцій.
Не можна важко працювати та займатись домашніми справами.
Ці заборони належать до народних звичаїв, церква не забороняє працювати або ходити на кладовище. Та все ж варто не забувати відвідувати святкові богослужіння, а справи робити між ними.