Субота, 3 Травня, 2025

Війна

Новини Тернопіль

“Ці 2 категорії українців терміново шукає ТЦК в нових місцях, до червня не призвуть 10 груп чоловіків”: мобілізація, повістки

"Ці 2 категорії українців терміново шукає ТЦК в нових місцях, до червня не призвуть 10 груп чоловіків": мобілізація, повістки

Щонайменше до 6 серпня 2025 року продовжили воєнний стан та мобілізацію в Україні.

Як інформує “Фіртка”, мобілізації підлягають чоловіки віком від 25 до 60 років, незалежно від наявності військового досвіду.

Призиватимуть також чоловіків від 18 до 25 років, які вже проходили строкову службу або проходять військову службу в запасі або резерві;

Чоловіки віком 18-25 років, які не служили, можуть бути призвані до Збройних Сил України лише за добровільним бажанням.

Жінки підлягають взяттю на військовий облік, якщо придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком і здобули медичну або фармацевтичну освіти.

Водночас жінки, які перебувають на військовому обліку, можуть бути призвані на військову службу під час воєнного стану лише в добровільному порядку.

Не мобілізують студентів, викладачів та науковців, певні категорії за професійною діяльністю, за визначеними сімейними обставинами, з визначеними хворобами, заброньованих працівників.

Як здійснюється мобілізація та вручення повісток

Повістки для уточнення даних або проходження військово-лікарської комісії можуть бути доставлені поштою, а не лише вручені особисто.

Документи підписані електронними підписами начальників ТЦК, а також містять унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду. Повістки надсилатимуть за наявними домашніми адресами військовозобов’язаних.

Незалежно від методу доставки, всі повістки мають однакову юридичну силу, якщо вони підписані електронним підписом або власноручно.

В Україні існує кілька типів повісток:

Повістка для уточнення даних — видається для оновлення інформації про сімейний стан, стан здоров’я, місце роботи тощо. Повістка на проходження військово-лікарської комісії — видається за підписом військового комісара і зобов’язує пройти медичний огляд. До неї додається картка дослідження та медичного огляду військовозобов’язаного, в якій після обстеження зазначають висновок про придатність чи непридатність до служби. Мобілізаційне розпорядження — видається після проходження медкомісії тим, хто визнаний придатним. Військовозобов’язаний має прибути на призовний пункт протягом 24 годин після оголошення мобілізації.

Кожна повістка повинна містити:

ПІБ, рік народження та адресу;

місце роботи;

тип повістки;

дату, час та адресу явки;

перелік необхідних документів;

назву органу, печатку, підпис і дані керівника ТЦК.

Мобілізація для осіб старше 50 років

Що стосується мобілізації людей віком понад 50 років, процедура залишається такою ж, як для інших: вони зобов’язані прибути до ТЦК і пройти військово-лікарську комісію.

Водночас, відповідно до чинних настанов і внутрішніх документів, цих громадян в основному призначають до частин забезпечення.

Відповідальність за ухилення від мобілізації

Ухилення від мобілізації карається штрафами та навіть кримінальним покаранням, зокрема позбавленням волі на термін від трьох до п’яти років. Проте існують поважні причини для неявки, такі як хвороба, стихійне лихо чи смерть рідної людини.

Важливо, щоб у таких випадках громадяни надавали підтверджуючі документи для уникнення покарання.

Як працює ВЛК на Прикарпатті

Як зазначають у ТЦК, військово-лікарська комісія (ВЛК) є незалежним органом і не підпорядковується територіальним центрам комплектування.

Кожен лікар несе особисту відповідальність за результат.

“Проблеми виникають, коли люди самі собі ставлять діагнози типу “болить спина”, які не мають підтвердження медичними обстеженнями”, — кажуть в ТЦК.

Якщо у людини є певні захворювання, при прибутті до ВЛК вона повинна мати на руках медичні документи, що підтверджують ці діагнози — виписки та результати обстежень.

Усі необхідні обстеження можна пройти на базі обласної лікарні. Якщо лікар ВЛК сумнівається в правильності діагнозу, він обов’язково призначить додаткові тести.

“Усі ці фактори враховуються. Після проходження ВЛК, особа проходить повторний медогляд у нашому ОТЦК і СП, де її оглядає начальник медичної служби та начальник служби морально-психологічного забезпечення.

Також перевіряємо висновок ВЛК і, якщо є сумніви, проводимо додаткові обстеження”, — пояснюють в ТЦК.

Далі військовозобов’язаний проходить медичний огляд на базі навчального центру. Таким чином, весь процес включає три етапи перевірки.

Як уточнюють, навіть люди з хронічними хворобами можуть бути придатними для служби, але не на передовій. Їх зазвичай призначають на тилові посади, в ремонтні підрозділи.

Кожен випадок розглядається індивідуально, і для кожного підбирається підрозділ та посада, де людина буде максимально ефективною, підсумували в ТЦК.

Контроль за мобілізацією на підприємствах

ТЦК активно проводить перевірки. Так, зокрема, є планові та позапланові перевірки.

Підприємства, які не виконують вимоги щодо військового обліку, можуть бути оштрафовані на суму до 59,5 тисяч гривень.

Як свідчить судова практика, наразі керівників підприємств притягують до відповідальності за статтею 210-1 КУпАП. Наприклад, за те, що ті беруть на роботу військовозобов’язаних, які не мають військово-облікового документа.

Як інформує “СтопКор”, в Україні продовжили воєнний стан до 6 серпня 2025 року. Разом з ним діє і загальна мобілізація. Чоловіки від 18 до 60 років повинні стати на облік, а частина з них — при наявності підстав — можуть бути мобілізовані. Виїзд за кордон для військовозобов’язаних заборонений, за винятком окремих випадків.

Юрист Дмитро Франчук розповів, як саме відбуватиметься мобілізація у травні 2025 року, хто має право на відстрочку і як її оформити, а також — кому дозволено перетинати кордон.

Кого можуть мобілізувати у травні

Загальна мобілізація стосується чоловіків віком від 25 до 60 років. Проте, як тільки юнакові виповнюється 18 років, він має обов’язково стати на військовий облік та пройти медкомісію (ВЛК).

За словами експерта, до війська можуть призвати всіх, хто не отримав відстрочки чи бронювання. Особливу увагу приділяють тим, хто вже має бойовий досвід або володіє спеціальностями, як-от оператор дронів, сапер, артилерист чи штурмовик.

Мобілізація людей після 50 років відбувається на загальних умовах. У ЗСУ багато таких чоловіків уже служать, часто — не в штабах, а безпосередньо на передовій.

Хто не підлягає мобілізації

Не можуть бути призвані:

особи з інвалідністю 1, 2 або 3 групи;

ті, хто визнаний непридатним за результатами ВЛК;

чоловіки старші 60 років;

громадяни, які постійно доглядають за непрацездатними родичами;

батьки трьох і більше дітей;

ті, у кого дружина або батьки мають інвалідність 1 чи 2 групи;

студенти денної або дуальної форми навчання, а також аспіранти;

засуджені за тяжкі злочини; особи, які втратили близького родича через війну або були в полоні.

Коли можна отримати відстрочку

Основні причини для надання відстрочки:

Сімейні обставини. Наприклад, наявність трьох дітей до 18 років або виховання дитини самостійно. Також це може бути догляд за тяжкохворим чи інвалідом. Стан здоров’я. Навчання. Службова необхідність.

Для оформлення відстрочки необхідно зібрати документи, які підтверджують підставу. Наприклад, свідоцтва про народження дітей, довідки про інвалідність чи склад сім’ї.

Заяву на відстрочку треба писати на ім’я начальника ТЦК, де особа стоїть на обліку. У заяві слід зазначити причину та перелік документів. Якщо вже є висновок ВЛК, його треба додати до пакета. Документи подаються в оригіналі або в засвідченій копії.

Рішення про відстрочку ухвалює керівник ТЦК. Якщо відмовили — це можна оскаржити в суді або через вищий орган.

Якщо людину мобілізували попри відстрочку

Франчук радить при затриманні повідомити про наявність відстрочки та, за можливості, надати відповідну довідку. Якщо її немає з собою — варто сказати, що вона є і її можуть передати родичі.

Якщо особа вже перебуває у військовій частині, потрібно подати письмову заяву через чергового. Подібну заяву можуть подати близькі або адвокат, додавши документи.

Також можна подати скаргу на працівників ТЦК щодо порушення прав і ініціювати службову перевірку. Мобілізацію можна оскаржити в адмінсуді — варто просити призупинити виконання рішення до розгляду справи. Додатково можна звернутися до уповноваженого з прав людини.

Чи треба проходити ВЛК для отримання відстрочки

Якщо висновок ВЛК “непридатний” був виданий не пізніше ніж рік тому, проходити медкомісію повторно не потрібно. Проте іноді ТЦК можуть сумніватися в актуальності документа — у такому випадку можуть вимагати повторного огляду.

У 2025 році пройти ВЛК онлайн не можна. Комісію треба проходити особисто.

Чи дає відстрочка право на виїзд за кордон

Наявність відстрочки не дає автоматичного дозволу на виїзд з країни. Для перетину кордону потрібна окрема письмова підстава та дозвіл.

Інше в категорії

Завантажити ще Завантаження...No more posts.