Речник МЗС України у відповідь на вимогу РФ скасувати обіцянку НАТО в Бухаресті наголосив, що Росії «не давали слова з цього питання» У Росії заявили, що відмова від НАТО має бути умовою припинення війни. У МЗС України відреагували
Заступник міністра закордонних справ Росії Олександр Грушко вимагає, щоб скасування обіцянки Бухарестського саміту НАТО у 2008 році щодо майбутнього членства України в Альянсі стало ключовою умовою припинення війни Росії проти України.
Російський чиновник назвав «катастрофічним для європейської безпеки» рішення Бухарестського саміту НАТО, в якому було закріплено на найвищому рівні намір Альянсу прийняти Україну та Грузію до своїх лав.
«Невідкликання цього формулювання створюватиме двозначність, яка абсолютно неприйнятна для нас, коли ми говоримо про необхідність досягнення життєздатного, стійкого, залізобетонного врегулювання конфлікту в Україні та навколо неї», – сказав Грушко.
Представник МЗС України Георгій Тихий у відповідь на вимогу РФ скасувати обіцянку НАТО в Бухаресті наголосив, що Росії «не давали слова з цього питання».
«Ой, лишенько, союзник Північної Кореї виставляє ультиматуми НАТО. Повна фігня. Москві слова не давали з цього питання. Росія веде загарбницьку війну в Європі. Її окупаційні війська знаходяться в Україні та інших європейських країнах. Архітектура європейської безпеки побудована на захисті від Росії», – наголосив він.
У квітні 2008 року на саміті в Бухаресті Альянс пообіцяв, що Україна та Грузія одного разу будуть у НАТО.
За підсумками саміту НАТО у Вільнюсі в липні 2023 року тодішній генеральний секретар Єнс Столтенберґ заявляв, що Україна отримає запрошення на вступ до Альянсу, коли «погодяться всі союзники та будуть виконані умови». Члени НАТО підтвердили намір прийняти Україну до НАТО, заявлений на саміті 2008 року в Бухаресті. Втім, часові рамки цього кроку досі не визначені.
Президент України Володимир Зеленський на засіданні Верховної Ради 16 жовтня минулого року подав пункти пропонованого ним плану перемоги України у війні з Росією. Він складається з п’яти публічних пунктів та кількох засекречених додатків. За словами президента, першим пунктом є запрошення України до НАТО.
Міністр закордонних справ Росії Сергій Лавров 6 грудня 2024 року заявив, що мир в Україні можливий лише у разі відмови від членства в НАТО та втрати Україною частини територій.