2 липня Миколаївська ТЕЦ відзначає 123-й день народження.
Редакція 0512 вирішила нагадати містянам історію найстарішої теплоелектростанції в Україні.
Питання про влаштування у Миколаєві електричного освітлення вперше було розглянуто на засіданнях Миколаївської міської думи та комісії з благоустрою міста Миколаївської міської управи у 1895 році, і вже у листопаді наступного року комісія з благоустрою міста виробила проєкт умов, який складався з 41 пункту, відповідно до котрих Миколаївське громадське управління оголосило конкурс на право влаштування міської електричної станції, що мала постачати електроенергію для освітлення міських будівель, споруд та приватних будинків.
З пропозицією про влаштування електричного освітлення до Миколаївського міської управи звернулися різні фірми, товариства та приватні підприємці. На засіданні міської управи у червні 1899 року після розгляду всіх пропозицій право на влаштування електростанції було надано акціонерному товариству “Сіменс і Гальське”.
Запуск Миколаївської ТЕЦ відбувся 2 липня 1902 року, а перший котел почав працювати пізніше – у вересні 1938 року. До сьогодні підприємство продовжує виробляти теплову та електроенергію. Раніше як використовувалося вугілля, зараз – газ або мазут. На початку існування теплової електростанції, на ній працювало близько 30 людей, нині штат нараховує понад 500 людей.
За підсумками 1916 року станція відпустила споживачам 567,4 тис. кВт/год електроенергії. У тому числі 40 тисяч кВт/год – для кінотеатрів та театрів. До 1917 року плата за електроенергію у місті становила від 8,5 до 17 коп. за 1 кВт/год (залежно від груп споживачів) для промисловості та 40 копійок – для населення.
Занепад Миколаївської ТЕЦ припав на громадянську війну. Потужності впали і через це освітлення у приватних будинках та квартирах було з 20:00 до 23:00, а в кіно показували максимум три фільми на тиждень. На той момент робота станції була на межі зупинки. Добре, як ми зараз бачимо, ТЕЦ продовжила працювати.
Будівництво нової ТЕЦ почалося в 1937 на базі міської електростанції і, через два роки, почали запускати котли. Станцію обладнали найкращою технікою та готували для неї професійні кадри.
Постраждала ТЕЦ у період війни: станцію частково зруйнували, але казани залишилися цілими. З приходом німців було відновлено електропостачання, а працювали на ній під час німецької окупації військовополонені з табору на Темводі. Відступаючи, німці підірвали станцію. Збитки були колосальними. До роботи на ТЕЦ залучали всіх – людей катастрофічно не вистачало. Теплоелектроцентраль стала першим у місті підприємством, яке запустили у повоєнні роки. ТЕЦ продовжила розвиватися, потужності підвищили, а міністерство електростанцій вирішило збудувати новий магістральний теплопровід.
Миколаївська ТЕЦ забезпечувала опаленням понад 40% багатоповерхових житлових будинків та промислових підприємств Миколаєва.З часом багато підприємств почали відмовлятися від послуг ТЕЦ, тому обсяги тепла та електроенергії падали. ТЕЦ зазнала збитків через необґрунтований тариф, зросли й борги миколаївців перед підприємством.
Проте, попри щоденні обстріли Миколаєва у 2022 році, як зазначив мер міста Олександр Сєнкевич, працівники підприємства залишались на робочому посту, докладаючи максимум зусиль, аби підготувати місто до опалювального сезону, що минув.
У лютому 2025 році російський агресор атакував ТЕЦ, аби залишити десятки тисяч містян без тепла. Тоді було зруйновано всю електрогенерацію. Було складно, але місто не зупинилось, а в домівках було тепло, адже працівники зробили все, аби запустити знову підприємство.
За матеріалами 0512 та Державного архіву Миколаївської області
Фото 0512, Вікіпедія та пресслужба Миколаївської міськради