Дональд Трамп
Фото: NBC News | Дональд Трамп
За словами Марко Папіча, старшого віцепрезидента і головного стратега BCA Research, проєкт нагадує відеогру Civilization IV. США не потрібні родовища рідкісноземельних металів, їм потрібно, щоб вони були очищені десь за межами Китаю.
Президент США Дональд Трамп хоче, щоб Україна заплатила за надану Америкою військову підтримку, з’явилися й інші подробиці угоди, від якої Вашингтон може отримати до половини рідкісноземельних металів союзної країни. Про це пише Fortune.
У чорновому варіанті контракту, який минулого тижня презентували президенту України Володимиру Зеленському, було вказано загальну економічну вартість українських ресурсів.
Поки Україна продовжує відбивати російське вторгнення, Трамп прагне отримати рідкісноземельні метали в еквіваленті приблизно 500 млрд доларів: літій, кобальт, титан та інші копалини, без яких не обходяться сучасні технологічні розробки — чи то електромобілі, чи керовані ракети.
Китай встановив заборону на експорт рідкісноземельних металів на 40 років. А в умовах технологічної гонитви запаси України оцінюються в 11,5 трильйона доларів.
Запропонована Трампом угода не тільки буде надзвичайно обтяжливою, а й, мабуть, не має особливого сенсу, сказав Марко Папіч, старший віцепрезидент і головний стратег BCA Research.
“Основна частина родовищ рідкісноземельних металів України знаходиться на окупованих Росією територіях. Крім того, [США] не потрібні родовища рідкісноземельних металів, їм потрібно, щоб вони були очищені десь за межами Китаю. Зрештою, весь проєкт трохи нагадує щось із комп’ютерної гри Civilization IV”, — зазначив Папіч в електронному листі журналістам.
За даними MiningWorld, в Україні знаходяться родовища 117 зі 120 найбільш використовуваних у світі промислових мінералів. За оцінками уряду, країна має 10% світових запасів літію.
Однак нічого з цього досі не було видобуто. Більша частина копалин України залишається невикористаною, а оцінки родовищ засновані на дослідженнях радянських часів.
“Дані не є сучасними, у нас дуже мало інформації про те, що там є”, – сказала Financial Times Грейслін Баскаран, директор Центру стратегічних і міжнародних досліджень.
Хоч би якою була доларова вартість рідкісноземельних металів України, розвиток інфраструктури для видобутку і перероблення цих мінералів не відбудеться відразу.
Такі реалії вказують на величезну перевагу Китаю перед Заходом, яка полягає не стільки в доступі до критично важливих мінералів, скільки в десятиліттях інвестицій і субсидій у видобуток і перероблення.
Інформує focus.ua