Одним із найцінніших дарів природи людині є саме зір. Через очі ми з вами сприймаємо велику кількість інформації про світ. Саме завдяки ним ми можемо насолоджуватися красою природи, бачити все і всіх довкола, читати, переглядати улюблені телепередачі і просто спокійно жити. Саме тому навіть незначне порушення зору викликає у нас із вами тривогу.
Однією із найбільш важливих та делікатних частин ока є сітківка. Вона відповідає за формування зображення, що його ми з вами бачимо. Але вона досить вразлива і її захворювання в результаті можуть призводити до суттєвого погіршення зору або ж до сліпоти. Сьогодні разом із вами поговоримо про вчасне розпізнання симптомів, уникнення можливих ускладнень та взагалі про лікування захворювань сітківки ока. Далі про все по порядку.
Що таке сітківка ока?
Сітківка ока людини є внутрішньою його оболонкою. Це тонка мембрана, яка розташовується між судинною оболонкою очного яблука та склоподібним тілом. Вона відповідає за формування зі сприйняттям зображення. Сітківка обробляє, приймає та перетворює картинку на нервовий імпульс і передачає в мозок завдяки зоровому нерву – відповідно ми отримуємо зображення.
Порушення сітківки може пошкоджувати цей доволі складний, але такий важливий процес та в результаті призводити, якщо не до погіршення, то до повної втрати зору.
Як розпізнати хвороби сітківки та не втратити зір? Основні симптоми
Спеціалісти обов’язково радять пам’ятати про те, що симптоматика цього захворювання проявляється поступовим чином. Саме тому вкрай важливо вчасно помічати кожне окреме порушення. Коли мова заходить про симптоми відшарування сітківки ока, то серед основних з них не лише поява блискавок та спалахів світла, а й поява так званих «плаваючих» плям чи ж ниток або навіть точок перед очима.
Ще одним симптомом може бути викривлення зору або його затуманення. На порушення сітківки ока вказує втрата бокового зору та затемнення перед оком або так звана «завіса».
Захворювання сітківки: що варто знати кожному пацієнту про причини відшарування сітківки
Коли мова йде про відшарування сітківки, тут варто зрозуміти, що це дуже і дуже критичний стан. Тобто відбувається відокремлення сітківки від шару судин, за рахунок якого і проходить її живлення. Серед основної кількості причин, що призводять до цього проблемного стану, окремо слід відзначити наступні:
- вікові зміни;
- дистрофія сітківки;
- різноманітні травми ока;
- спадкові фактори;
- високий ступінь короткозорості;
- ускладнення після операції або ж після інших хвороб ока.
Якщо вчасно звернути уваги на проблемний стан, вдасться лікувати його та зберегти зір. Взагалі, коли мова йде про відшарування сітківки ока, операція не завжди потрібна. Аби знати це напевне, слід обов’язково проконсультуватися з фахівцем. Якщо ви не хочете аби дистрофія сітківки ока чи інші захворювання зіпсували вам якість життя, не ігноруйте важливість їх завчасного попередження.
Сітківка ока під загрозою: категорії людей, які найперше входять до групи ризику
У групі ризику перш за все знаходяться люди, яким за 50 років. Пацієнтам з діабетом також слід берегти себе та регулярно перевірятися. Якщо у вас в сімейному анамнезі були захворювання ока, ви також знаходитеся під загрозою. Додатково до групи ризику входять особи з високим ступенем короткозорості.
Якщо людина переносила операції на очах, вона, на жаль, також знаходиться у групі ризику.
Не слід забувати і про спортсменів, які займаються такими контактними видами спорту як, бокс, сумо та ін. Пам’ятайте про те, що найголовнішим ключем до збереження вашого зору є регулярні візити до офтальмолога.
Діагностика та лікування пошкоджень сітківки ока
Діагностика сітківки ока повинна проводитися лише із залученням професійного офтальмолога та обов’язково на базі сучасного медичного центру. Вас повинен прийняти досвідчений лікар, який вислухає симптоматику та проведе базове необхідне обстеження з ретельним оглядом очного дна. Багато хто із недосвідчених спеціалістів одразу відправляє людину на лазерне лікування сітківки ока, але це неправильно, адже для початку потрібен ретельний огляд та збір анамнезу.
Якщо ж у пацієнта вчасно діагностовані захворювання сітківки ока, призначається лазерне або хірургічне втручання. Цього не потрібно боятися, адже такий варіант лікування є доцільним і ви можете розраховувати на отримання хороших шансів відновлення вашого зору.