Цьогоріч травень визначено як Місяць обізнаності про психічне здоров’я та присвячено поширенню знань про ментальне (психічне) здоров’я. Девіз заходів: “Ти як? Сенси поряд. Віднайди свої”. Крім того, з 19 до 26 травня відзначають Європейський тиждень психічного здоров’я.
В умовах російської агресії навіть населення, яке перебуває у відносно безпечних умовах, відчуває негативний вплив постійного стресу. Тож запрошуємо вас відвідати освітню платформу howareu.com, створену в межах Всеукраїнської програми ментального здоров’я “Ти як?” за ініціативи Першої леді України Олени Зеленської. На платформі, зокрема, розміщено чотири онлайн-курси, спрямовані на розвиток стійкості, самопідтримки та навичок турботи про себе й близьких.
Стрес – невід’ємна частина життя кожного з нас. Але чому одні люди “ламаються” під його тиском, а інші здатні віднайти нові сенси у своєму житті, відкрити в собі нові сили й продовжувати жити далі? Відповідь полягає в унікальних природних механізмах подолання, які є в кожному з нас. Допомогти вам віднайти нові сенси допоможе “СенсоТека. Ти як?” за посиланням: https://howareu.com/materials/sensoteka-ty-iak
Ізраїльський психолог Мулі Лахад створив модель управління стресом BASIC Ph, яка описує шість каналів внутрішніх ресурсів, через які ми можемо долати труднощі:
Віра – наш найпотужніший ресурс. Це віра у власні сили, у міцність ЗСУ, у силу України як держави, у наявність важливого сенсу подій, що відбуваються, або наша духовність чи релігійність.
Емоції – саме проживання сильних емоцій змушує нас мобілізувати всі внутрішні сили, знижує внутрішню напругу та забезпечує підтримку через співпереживання інших людей.
Соціальна підтримка – зменшує почуття самотності та ізоляції. Від інших людей ми отримуємо відчуття безпеки, натхнення й надії. Спілкування з іншими людьми дає можливість отримувати практичну й професійну допомогу, обмінюватися досвідом і порадами щодо подолання труднощів і прийняття рішень. Коли ми підтримуємо інших – ми теж отримуємо підтримку.
Уява – це міст між реальністю та внутрішніми ресурсами. Вона дає змогу уявити бажане майбутнє навіть у найважчі моменти, тимчасово переключити увагу, створити “внутрішній безпечний простір”, куди можна повертатися подумки в часи потужного психологічного тиску. Завдяки цьому можна побачити світ інакше, намалювати нові сценарії подій. Саме уява стимулює нашу креативність і допомагає знаходити нестандартні рішення.
Знання – це раціональне мислення, логіка, здатність аналізувати ситуацію, упорядковувати й застосовувати набуті знання. Саме пізнання дозволяє орієнтуватися в реальності, не втрачати напрямок і контроль, планувати та робити висновки.
Фізична активність, турбота про тіло – основа виживання й відновлення. Завдяки їй ми можемо стабілізувати психіку та повернути зв’язок із реальністю через піклування про власне тіло. Будь-яка рухова активність, базовий догляд (якісний сон, здорове харчування, достатнє споживання води, гігієна, відпочинок), вправи на заземлення (увага до фізичних відчуттів, присутність “тут і тепер”) допомагають зменшити напругу. Корисними також є розслабляючий масаж, помірні фізичні навантаження, приємні запахи, ароматичні масла, тиха музика, тепла ковдра, улюблена здорова їжа, гаряча ванна, заспокійливий трав’яний чай.
Важливо знати, що з січня 2025 року ви можете отримати безоплатну базову психологічну допомогу безпосередньо у свого сімейного лікаря. Вона входить до Програми медичних гарантій Національної служби здоров’я України. Щоб забезпечити якісну допомогу, сімейні лікарі пройшли спеціальне навчання. Вони мають право консультувати громадян у разі тривожності, порушень апетиту, пригніченого настрою, роздратованості чи інших змін емоційного стану. Не ігноруйте ці “сигнали” – звертайтесь вчасно.
Дбаймо про себе, адже від стійкості кожного з нас залежить міцність усієї держави! І не забуваймо дбати про тих, хто не може подбати про себе сам!
За інформацією ДУ “Хмельницький обласний центр
контролю та профілактики хвороб МОЗ України”