Вівторок, 11 Лютого, 2025
Новини Хмельницький

Для бюджетів громад Хмельниччини збережено понад 64 мільйони гривень

Для бюджетів громад Хмельниччини збережено понад 64 мільйони гривень

Завдяки представленій Асоціацією міст України єдиній позиції місцевого самоврядування та системній роботі з нардепами, для громад збережено 9 млрд гривень. На Хмельниччині із бюджетів 6 міст не вилучать 55,2 мільйони гривень запозичень понад 10-річної давності та ще майже 9 млн грн боргів райрад.

16 січня 2025 року Верховна Рада України ухвалила зміни до Бюджетного кодексу України, в яких підтримала позицію Асоціації міст України щодо збереження в бюджетах громад коштів середньострокових позик в проєкті Закону України “Про внесення змін до Бюджетного кодексу України щодо актуалізації та удосконалення деяких положень”, реєстр №12245, інформує пресслужба АМУ.

Як пояснив консультант Асоціації міст України із бюджетних питань у Хмельницькій області Юрій Гриневич, внесений Урядом законопроєкт містив норму про вилучення з бюджетів громад коштів заборгованості за середньостроковими позиками, що виникла у 2009-2014 роках з вини Міністерства фінансів України, та перекладання на муніципалітети заборгованості районних бюджетів.

Заборгованість склалася не з вини органів місцевого самоврядування, а через неправильне планування Мінфіном видатків з делегованих повноважень. Зазначені позики надавались органам місцевого самоврядування у зв’язку із невиконанням розрахованих Міністерством фінансів України показників закріплених доходів. Територіальні громади не мають жодного стосунку до причин її утворення, – акцентував експерт Асоціації міст України.

Фактично органи місцевого самоврядування були змушенні для виправлення прорахунків Мінфіна в плануванні дохідної бази місцевих бюджетів отримувати зазначені кошти, щоб забезпечити бюджетну сферу (освіта, охорона здоров’я, соціальний захист тощо) необхідними фінансовими ресурсами та не допустити заборгованості з виплати заробітних плат, закупівлі медикаментів, придбання матеріалів, забезпечення продуктів харчування, оплати комунальних послуг тощо.

Асоціація міст України системно наполягала на тому, що заборгованість за середньостроковими позиками та безвідсотковими позичками, наданими місцевим бюджетам у 2009–2014 роках в обсязі 9 млрд гривень, має бути списана, за аналогією списання безнадійної дебіторської заборгованості, – пояснив Юрій Гриневич.

Крім того, заборгованість районних бюджетів, за словами фахівця АМУ із бюджетних питань, не може бути передана бюджетам територіальних громад, оскільки:

  • громади не є правонаступниками ліквідованих районів відповідно до підпункту 3 пункту 6-2 Прикінцевих та перехідних положень Закону України “Про місцеве самоврядування в Україні”;
  • така заборгованість обліковується в органах Казначейства за певним районним бюджетом, а не за конкретно визначеними установами, які фінансувались з районних бюджетів і зараз передаються громадам.

При доопрацьовані законопроєкту № 12245 до другого читання позицію Асоціації міст України підтримав також Комітет Верховної Ради України з питань бюджету, який врахував поправку про вилучення із законопроєкту несправедливого механізму списання заборгованості.

Завдяки представленій Асоціацією міст України єдиній позиції місцевого самоврядування та системній роботі з народними депутатами України, в бюджетах громад Хмельниччини збережено 55,2 млн грн, – деталізував консультант.

У тому числі:

  • бюджет Кам’янець-Подільської міської територіальної громади – 12,2 млн грн;
  • бюджет Славутської міської територіальної громади – 6,2 млн грн;
  • бюджет Старокостянтинівської міської територіальної громади – 104 тис грн;
  • бюджет Шепетівської міської територіальної громади – 9,5 млн грн;
  • бюджет Нетішинської міської територіальної громади – 1,5 млн грн;
  • бюджет Хмельницької міської територіальної громади – 25,7 млн грн.

Крім того, в Хмельницькій області рахується ще заборгованість за середньостроковими позиками, що виникла у 2009-2014 роках, за районними бюджетами: Хмельницького – в сумі 5,8 млн грн та Шепетівського – в сумі 3 млн грн.

Читайте також: “До 120 тисяч гривень: як отримати підтримку за працевлаштування людей з інвалідністю”.

Інше в категорії