П’ятниця, 4 Квітня, 2025

Війна

Новини важкої атлетики

Українські “ділки” зможуть заробити на митах Трампа: експерти пояснили, як саме

Українські "ділки" зможуть заробити на митах Трампа: експерти пояснили, як саме

Під час “Дня визволення Америки”, коли адміністрація США збільшила митні тарифи для майже всіх країн світу, Україна отримала найнижчу ставку у 10%, тоді як Китай – 34%, а ЄС – 20%, які є найбільшими торговельними партнерами Штатів. Це ставить український імпорт до США у більш сприятливі умови, ніж товари конкурентів. І українці можуть заробити у два способи – легальним та сумнівним.

Як йдеться у статті УНІАН, Іван Ус, головний консультант Центру зовнішньополітичних досліджень Національного інституту стратегічних досліджень, вважає, що така ситуація дає українському бізнесу більше можливостей саме для легального способу заробітку.

“Так, ця ситуація створює нові можливості для України. Ми тепер могли б отримувати більше інвестицій у будування виробничих потужностей для експорту на ринок США. Так само планує діяти Туреччина, яка теж отримала мито у 10%”, – вважає експерт.

Але є інший спосіб – “паралельний експорт”, з яким українці вже довго борються, коли він йде з РФ або до РФ. Це коли вироблені в іншій країні товари продають як російські. Українці дуже добре знають, як це працює.

Сумнівний заробіток – не для українців

Андрій Тарасенко, головний аналітик GMK Center, пояснює, що такий спосіб заробітку українських “ділків” можливий, але він не набуде значних масштабів.

“Це можливо, але складно. Бо треба підробляти сертифікат походження. Звісно, є схема, коли китайські або російські товари у країнах-посередниках проходять якусь мінімальну обробку, щоб отримати місцевий сертифікат. Це можливо. Український бізнес дуже, скажімо, креативний щодо будь-яких заборон. Останні три роки навчили ще більшої креативності. Але навряд чи такі схеми матимуть масовий характер”, – каже експерт, пояснюючи це “високою залежністю України від США”.

Іван Ус поділяє цю думку – можливість є, але українці навряд чи масово нею користуватимуться. Тим паче, що система мит, завдяки “режиму надзвичайного стану” у США, працюватиме у “ручному режимі”, й Трамп зможе швидко підняти їх для України у разі необхідності. Економічний експерт зауважує:

“Цей режим мит буде дуже орієнтуватися на торгівельні потоки. Якщо вони побачать перекоси у торгівлі зі США, то вони миттєво змінять тарифи. Для цього й запровадили надзвичайний стан в економіці США, щоб президент міг міняти правила торгівлі як захоче, незалежно ні від кого. І, по великому рахунку, вручну міняти правила всієї світової торгівлі”.

Нові мита Трампа – що потрібно знати

Попри те, що оголошення нових мит було анонсовано заздалегідь, масштаби та сумнівна формула для розрахунку мит спричинила шок та суперечливі заяви серед світових лідерів. Одні, як прем’єр Канади, обіцяли “захищатися” або, як австралійський очільник уряду, називали ці дії “нелогічними” та “недружніми”, інші ж сподівалися порозумітися з Трампом, нагадуючи про їхні найбільші інвестиції у економіку США, як це робили японські урядовці. 

У той же час, сам Трамп наголошує, що цей “історичний указ” у “День визволення Америки” є виправленням помилок, які допустили “попередні президенти США”. Їхні дії, начебто, призвели до “катастрофічного дисбалансу” між експортом та імпортом у США, через що діючий американський президент їх “засуджує”.

На думку деяких фахівців, Трамп порушив світову торгівлю найпотужніше у новітній історії саме для того, щоб “отримати увагу світу”.

Інше в категорії

Завантажити ще Завантаження...No more posts.