Наука
Китайське національне космічне управління (CNSA) надало доступ науковцям із шести країн, серед яких і Сполучені Штати, до зразків місячного ґрунту, зібраних місією Chang'e-5 у 2020 році
Зміст
Про це написало BBC.
Як зазначили у виданні, це рішення є проявом наукової співпраці, що відбувається в умовах напружених торговельних відносин між США та Китаєм.
CNSA повідомило, що дві американські установи – Університет Брауна та Університет Стоуні-Брук, які фінансуються NASA, отримали можливість вивчати ці цінні зразки. Голова CNSA Шань Чжунде заявив, що зразки Місяця є “спільним скарбом для всього людства”.
Також доступ до зразків отримали установи з Франції, Німеччини, Японії, Пакистану та Великої Британії.
Раніше китайські дослідники не мали доступу до зразків місячного ґрунту, зібраних NASA, через обмеження, встановлені американським законодавством щодо співпраці космічного агентства з Китаєм. Закон 2011 року, зокрема, забороняє NASA співпрацювати з Китаєм без спеціального дозволу від конгресу.
Джон Логсдон, колишній директор Інституту космічної політики Університету Джорджа Вашингтона, зазначив, що обмін місячним ґрунтом “має дуже мало спільного з політикою”.
Він пояснив, що хоча контроль над космічними технологіями існує, дослідження місячних зразків не мають “жодного військового значення”. За його словами, це “міжнародна наукова співпраця, яка є нормою”.
Логсдон зазначив, що особливістю зразків, зібраних Chang’e-5, є те, що вони “видаються на мільярд років молодшими”, ніж ті, що були зібрані під час місій “Аполлон”.
“Це свідчить про те, що вулканічна активність на Місяці відбувалася не так давно, як вважали раніше”, – пояснив він.
- Раніше цього місяця Національне управління з аеронавтики й дослідження космічного простору (NASA) показало перші фото космосу, зроблені за допомогою новітнього інфрачервоного телескопа SPHEREx, призначеного для вивчення еволюції Всесвіту.