Субота, 12 Квітня, 2025

Війна

Наука

Дитсадки для немовлят з 3 місяців. У МОН пояснили, чому вони потрібні та чи йдеться про скорочення декрету

освіта

Дитсадки для немовлят з 3 місяців. У МОН пояснили, чому вони потрібні та чи йдеться про скорочення декрету

Нове законодавство дозволяє приймати до ясельних груп немовлят з трьох місяців, аби матері чи батьки, у яких є потреба вийти на роботу раніше, мали таку можливість

Зміст

Сайт з пошуку роботи Work.ua та освітній портал Education.ua провели серію опитувань, за результатами яких 49% респондентів зазначили, що у їхньому регіоні у дитячих садочках бракує місць або вони не працюють узагалі. Через це чимало жінок залишаються вдома або шукають неофіційні альтернативи дитсадкам, які не завжди якісні та доступні. Водночас інформація про те, що в Україні можна буде влаштовувати у дитсадки тримісячних немовлят, зчинила неабиякий переполох у суспільстві, адже виникли побоювання, що відпустку з догляду за дитиною збираються скоротити з трьох років до трьох місяців. Яка ситуація насправді Еспресо пояснила заступниця міністра освіти і науки України з питань дошкільної освіти Анастасія Коновалова.

Чи справді у МОН розглядають можливість зарахування до дитячих садків дітей з тримісячного віку?

Новий закон “Про дошкільну освіту” (набув чинності 1 січня 2025, – ред.) дозволяє, зокрема, ясла для дітей з трьох місяців. Це означає, що за бажанням і потреби батьків (якщо мама чи тато хоче вийти на роботу раніше), вони можуть скористатися такою можливістю. Звичайно, для таких дітей мають бути створені відповідні умови. Послуга є ліцензованою і перевіряється.

Для МОН надзвичайно важливо, щоб діти, особливо такі маленькі, були в системі, яку ми чітко бачимо і впевнені в якості таких послуг. Нині батьки таких маленьких дітей уже виходять на роботу і залишають їх, наприклад, з нянями. Але це – не унормована послуга, ми не можемо її контролювати. Новий закон про дошкільну освіту пропонує систему, яка контролюється, яка може фінансуватись громадами і дозволяє батькам бути впевненими у якості сервісу.

Звичайно, це означає, що вихователі повинні пройти відповідне підвищення кваліфікації. Якщо відкривається садок нового типу, наприклад, мінісадок, де до п’яти дітей, то такий заклад спершу має отримати ліцензію. Усі провайдери повинні виконувати вимоги законодавства. Зокрема, дотримуватися санітарного регламенту, інфраструктурних норм, а також забезпечувати якість надання освітньої послуги і догляду.

Новину про те, що дитсадки можна буде зараховувати дітей з тримісячного віку, багато хто сприйняв, як те, що в Україні декретна відпустка буде лише 3 місяці. Чи справді у Кабміні розглядають можливість скорочення тривалості відпустки по догляду за дитиною? 

Міністерство освіти і науки України не має відношення до питань декретних відпусток.

Ми, звісно, сподіваємося, що дітей такого віку в системі буде небагато. Бо ідеально, коли мама має змогу залишатися з дитиною хоча б до одного року. Але ситуації бувають різні. Триває війна. Тому така опція має бути, але виключно за вибором батьків.

Це не означає, що розглядається скорочення тривалості відпустки з догляду за дитиною. Це питання взагалі не належить до сфери регулювання цього закону. Відпустки – це компетенція Міністерства економіки і трудового законодавства. Наше завдання – створити якісні, безпечні й контрольовані умови для догляду за найменшими дітьми, якщо батьки самі ухвалюють рішення раніше повернутися до роботи. Це про вибір, а не примус.

Чи готова держава фінансувати створення ясельних груп для немовлят у дитсадках, адже для цього треба забезпечити умови: інші меблі, більше персоналу тощо?

Закон відкриває можливість для створення ясельних груп, але не зобов’язує громади це робити. Формат і обсяги фінансування – у компетенції органів місцевого самоврядування, які можуть самостійно ухвалювати рішення, виходячи з потреб громади та наявних ресурсів. 
Так, догляд за немовлятами потребує інших умов: спеціального обладнання, меблів, збільшеної кількості персоналу. Саме тому такі послуги мають бути ретельно підготовленими, а не відкриватися формально. Закон задає рамку і дає інструменти, а рішення про реалізацію приймається на місцях.

Фінансування системи дошкільної освіти регламентується ст. 50 Закону України “Про дошкільну освіту” (“Фінансування системи дошкільної освіти здійснюється за рахунок коштів державного та/або місцевих бюджетів, а також за рахунок інших джерел, не заборонених законодавством“, – ред).

Чи є орієнтовні підрахунки, скільки жінок в Україні не можуть вийти на роботу через те, що для дитини не вистачило місця в садочку або там, де вона живе, взагалі немає закладу дошкільної освіти?

У листопаді 2024 року ЮНІСЕФ опублікували дослідження щодо економічного обґрунтування для інвестування в ранній розвиток дитини в Україні. За результатами звіту потенційно, за наявності доступу до послуг дошкільної освіти і догляду для всіх дітей від 1 року, за бажанням зможуть повернутись на ринок праці додатково 350 тисяч матерів. Такий прогноз враховує, що послуги не зможуть масштабуватись одномоментно, тому передбачаюсь поступове збільшення доступу до освіти для дітей від 1 року до 2030 року.

Ми розуміємо, що ця проблема є. Особливо це стосується сіл, невеликих міст або територій, де пошкоджено чи зруйновано інфраструктуру внаслідок війни. 

Саме тому новий закон передбачає можливість створення різних типів дошкільної освіти – не класичних садків і ясел, а й мінісадків, сімейних садків, центрів педагогічного партнерства тощо. Це дозволить гнучко реагувати на потреби сімей і поступово скорочувати кількість ситуацій, коли батьки не можуть вийти на роботу через відсутність доступу до ЗДО.

Також важливо, що громади тепер матимуть більше інструментів для планування і відкриття таких закладів у партнерстві з державою або бізнесом, із можливістю співфінансування.

Яка частка дітей в Україні на сьогодні охоплена дошкільною освітою?

Станом на березень 2025 року в Україні функціонує 11 789 закладів дошкільної освіти, які фактично надають освітні послуги за різними формами. З них у звичному (очному) режимі працює 9 118 ЗДО, дистанційно — 1 554, у змішаному форматі — 1 117. У цих закладах дошкільну освіту здобувають: 

– у звичному (очному) режимі — 579 762 дитини,
– дистанційно — 82 492 дитини,
– у змішаному форматі — 75 263 дитини.

Попри війну та складні обставини, більшість дітей мають доступ до дошкільної освіти. Значна частина ЗДО продовжує працювати очно, а там, де це неможливо, застосовуються гнучкі формати — дистанційний і змішаний. Це дозволяє забезпечити неперервність освітнього процесу навіть у складних умовах. Найбільша частка дітей, які отримують освіту в дистанційній формі, проживають у прифронтових областях, де безпекова ситуація не дозволяє відкрити садочки.

Що передбачає закон “Про дошкільну освіту”

Відповідно до нового закону, базовими етапами дошкільної освіти є ранній вік (з віку немовляти до трьох років) та від трьох до шести (семи/восьми) років). Для того, аби у державному або комунальному садку можна було створити окрему групу для немовлят до одного року, має бути щонайменше троє дітей.

Також у законі чітко визначена максимальна кількість вихованців у групі на одного вихователя.

У групі вихованців одного віку може бути:
– не більше 5 вихованців віком до одного року;
– не більше 10 вихованців віком від одного до двох років;
– не більше 15 вихованців віком від двох до трьох років;
– не більше 20 вихованців віком від трьох років;

У групі вихованців різного віку:
– не більше 15 вихованців віком від трьох років;
– не більше 10 вихованців за наявності у групі хоча б однієї дитини віком від одного до трьох років.

В інклюзивній групі може бути не більше трьох дітей з особливими освітніми потребами.

Важливо.  За результатами згадуваного на початку матеріалу опитування, 60% батьків заявили, що їм доводиться забирати дитину з дитсадка до 17:00, тож це є проблемою для батьків, які працюють повний робочий день. У законі передбачено, що кожному вихованцю гарантується безоплатне здобуття дошкільної освіти у державному, комунальному закладі дошкільної освіти з можливістю перебування в ньому за запитом батьків до 11 годин на день. 

Інше в категорії

Завантажити ще Завантаження...No more posts.