П’ятниця, 21 Лютого, 2025

Війна

Економіка

Білорусь продає ЄС олію з ріпака, вкраденого на окупованій Херсонщині – ЗМІ

Білорусь продає ЄС олію з ріпака, вкраденого на окупованій Херсонщині - ЗМІ

Фото: Білоруські ЗМІ (ілюстративне фото) У 2023 році із захопленої частини Херсонщини в Білорусь вивезли майже п’ять тисяч тонн насіння ріпаку

Крадене насіння одержують п’ять компаній; найбільша з них все ще не перебуває під санкціями, попри зв’язки з правлячим режимом РБ.

Білоруське підприємство Агропродукт використовує сировину, вивезену з тимчасово захоплених росіянами частини Херсонської області, і постачає готову продукцію у вигляді ріпакової олії країнам ЄС. Про це свідчить розслідування проєкту Радіо Свобода під назвою Схеми, підготувлене у співпраці з литовськими, латвійськими та білоруськими партнерами.

В матеріалі сказано про те, що одна з таких країн Євросоюзу – Литва. Журналісти зауважили, що там з літа 2024 року діє заборона на ввезення білоруських продуктів харчування, зокрема ріпакової олії.

Федеральна державна інформаційна система Зерно зазначає, що у 2023 році із захопленої частини Херсонщини в Білорусь вивезли майже 5 тисяч тонн насіння ріпаку. Його поставляють п’яти компаніям, зокрема Агропродукту – одному з найбільших виробників ріпакової олії, яка експортується до ЄС.

Протягом шести місяців 2024 року країни Євросоюзу купили понад 90 тисяч тонн ріпакової олії з Білорусі на суму в понад 67 мільйонів євро. Основні покупці – Литва та Латвія. Крім того, ці країни протягом всього 2024 року імпортували приблизно по 50 тисяч тонн ріпакової олії виключно від Агропродукту.

Логістичні компанії у Латвії та Литві у розмові з журналістами підтвердили співпрацю з білоруським Агропродуктом, навіть попри те, що у Литві з червня 2024 року діє заборона на ввезення ріпакової олії.

За інформцією ЗМІ, Агропродукт має зв’язки з білоруською владою. Однак ця компанія не перебуває у санкційних списках ЄС та України і має право безперешкодно постачати продукцію в Європу.

Уповноважений Президента України з питань санкційної політики Владислав Власюк, до якого журналісти звернулись за коментарем, ознайомився зі знахідками з розслідування.

“Можемо говорити про дії іноземної юридичної особи, які створюють реальні або потенційні загрози національним інтересам та територіальній цілісності України, що може бути підставою для введення українських санкцій”, – наголосив він.

Нагадаємо, ЗМІ раніше повідомили, що заступник помічника держсекретаря США Крістофер Сміт та ще двоє дипломатів відвідали Білорусь, де зустрілися із самопроголошеним главою РБ Олександром Лукашенком, а також очільником КДБ Білорусі. Після переговорів із Лукашенком дипломати на кордоні з Литвою забрали ув’язнених – американця та двох білоруських політв’язнів. Імовірно, це було зроблено в обмін на обіцянку послабити деякі санкції щодо економіки Білорусь.

Білорусь нарощує торгівельну співпрацю з окупованими територіями – ЦНС

Джерело

Інше в категорії

Завантажити ще Завантаження...No more posts.