В Україні дуже популярним є тонування вікон в автомобілі, яке дає змогу не тільки поліпшити зовнішній вигляд транспортного засобу, а й зробити поїздки в ньому комфортнішими, особливо влітку, коли сонце сліпить водія і напікає в салоні.
Водночас варто пам’ятати про чинні в нашій країні обмеження на тонування. Порушення встановлених вимог загрожує водієві штрафом.
Яке тонування дозволено
ДСТУ 5727-88 встановлює допустимі норми світлопропускання для автомобільного скла: для лобового скла – не менше ніж 75%, для бічних стекол – не менше ніж 70%. Якщо скло затоновано темніше, то видимість і огляд сильно обмежуються, що створює загрозу безпеці руху.
Заміри
Поліція може притягнути водія до відповідальності за використання забороненого тонування, але для цього має бути встановлений факт порушення.
Замір світлопропускання вікон здійснюється за допомогою приладу під назвою тауметр. Коштує він недешево, але продається повсюдно в автомобільних магазинах.
Як уникнути проблем
Насамперед варто подумати про те, щоб тонувати вікна в спеціальних майстернях, які працюють легально і заміряють рівень світлопропускання під час виконання робіт.
Тут можна отримати спеціальний сертифікат, в якому будуть вказані параметри тонування. У разі, якщо вас зупинить поліція за занадто темне тонування, варто пред’явити поліцейським документ.
І хоча офіційного статусу такий сертифікат не матиме, для поліцейських цього може бути достатньо, щоб відкликати свої претензії.
У разі ж кустарного тонування, коли рівень світлопропускання перевищує гранично допустимі значення, уникнути штрафу не вийде. Відповідно до ст.121 КУпАП сума стягнення становитиме 340 гривень.
Якщо ж водій продовжить їздити із забороненим тонуванням, то його можуть позбавити прав на півроку.