Сонливість за кермом – не просто неприємна проблема, яка турбує більшість водіїв під час нічних поїздок, а й серйозна загроза, що сприяє підвищенню аварійності на дорогах.
Кожна четверта ДТП в Україні відбувається через стомлюваність водія, який заснув за кермом. Причому, часом для автокатастрофи достатньо кількох мілісекунд сну.
Найгірше, за статистикою, йдуть справи з концентрацією уваги після чотирьох годин за кермом. Вона скорочується вдвічі. Шість годин у дорозі погіршують уважність у шість разів. Тому категорично не рекомендується безперервно їздити більше двох годин поспіль.
Якщо відчуваєте, що очі злипаються, краще зупинитися в безпечному місці і подрімати. Але можливі ситуації, коли домогтися оптимальних умов не можна. У таких ситуаціях вам може стати в пригоді одна з 12 експертних порад, спрямованих на боротьбу із сонливістю.
1. Прохолодний салон
Тепла комфортна температура створює передумови для розслаблення організму і засинання. Вийти із зони комфорту допоможе температура в 15-17 градусів.
2. Незручне сидіння
Комфортна поза, в якій можна розслабитися, також може вплинути на швидке засинання. Налаштуйте сидіння так, щоб спати на ньому було максимально некомфортно.
3. Розмови з попутниками
Якщо є можливість, візьміть із собою попутника, який не тільки підтримуватиме з вами жваву бесіду, а й стежитиме, щоб ви випадково не заснули за кермом.
4. Розминка
Добре допомагає підбадьоритися фізична активність. Під час паузи в поїздці краще вийти з авто, гарненько розім’ятися і зробити кілька фізичних вправ. Присідання, нахили та розтяжки допоможуть швидко прийти до тями.
5. Холодне вмивання
Крижана вода завжди чудово бадьорить, а вмивання нею за секунду позбавить сонливості.
Однак важливо пам’ятати, що цей спосіб має вкрай обмежений і тимчасовий ефект.
6. Кава
Багато водіїв перед нічними далекими поїздками вживають енергетичні напої та каву, проте варто пам’ятати, що після періоду бадьорості може різко настати період стомлюваності.
7. Вода
Негазована вода чудово допомагає зберігати бадьорість і запобігати сонливості.
8. Їжа
Переїдання забирає в організму багато сил на метаболічні процеси. Тому занадто багато їсти в дорогу не варто. Але й голодним вирушати в дорогу не можна, оскільки це може знесилити вас.
Ідеально взяти в дорогу легкий перекус із фруктів, горіхів і шоколаду. Це дасть змогу не тільки підкріпитися, а й зайняти ваш мозок.
9. Зарядка для голови
Різноманітні ігри на концентрацію чудово допомагають позбутися сонливості. Лічба дерев або розгляд попутних автомобілів може бути вкрай корисною.
10. Музика і пісні
Енергійна музика також може підняти рівень неспання. Але монотонний і повільний мотив може, навпаки – погіршити ситуацію.
11. Електронний контроль
Сьогодні автомобілі нерідко комплектуються різного роду технологіями, що зчитують втому водія. Якщо у вас є такі системи, не ігноруйте їхні попередження.
12. Планування поїздки
Найкраще розподілити маршрут так, щоб не перебувати в дорозі без відпочинку занадто довго. Намагайтеся розбивати дорогу на кілька частин із паузами на відпочинок.