Кандидат у президенти США від Республіканської партії, колишній президент США Дональд Трамп і президент України Володимир Зеленський під час зустрічі в Trump Tower у Нью-Йорку, США, 27 вересня 2024 року. REUTERS/Shannon Stapleton
Президент України Володимир Зеленський розповів, що кандидат у президенти США від Республіканської партії Дональд Трамп почув його аргументи щодо запрошення України в НАТО.
Про це Зеленський сказав на пресконференції у Брюсселі.
Зеленський розповів, що під час свого візиту до США про запрошення України в НАТО говорив із президентом Джо Байденом, з віцепрезиденткою Камалою Гарріс і з експрезидентом Дональдом Трампом.
“Ми не знаємо, коли буде закінчення війни, але я підкреслюю, чим сильніше ми будемо, тим швидше буде дипломатичне рішення щодо справедливого миру. НАТО — тематика чутлива для США. Весь цей час вони вважали, що НАТО — це втягування Альянсу у війну. Навіть запрошення для України в НАТО — це начебто такі “червоні лінії”. А, на мою думку, юридично – ні, і це несправедливо. Якщо ви дійсно хочете, а не тільки говорите, що Україна буде в НАТО і що вона дуже важлива для безпеки європейського континенту, то це повинно співпадати з діями”, — сказав Зеленський.
За словами Зеленського, говорячи з Трампом про НАТО, президент України навів приклад Будапештського меморандуму.
“Мені здається, це зрозумілий приклад. Україна мала Будапештський меморандум. Там були ядерні держави, найбільші держави в світі, які мають вплив, які мають ядерну зброю. Серед цих країн, безумовно, були Сполучені Штати Америки, Китай, Росія, Франція — великі гравці, які мають ядерний потенціал. Віддати ядерну зброю, а партнери, які там є, гарантують територіальну цілісність і суверенітет незалежній Україні в міжнародно визнаних кордонах на 1991-го року”, — сказав Зеленський.
Він нагадав, що якщо Росія порушила цей документ, хоча вона є і була гарантером цього меморандуму.
“Цей документ не працює. Чи працюють домовленості інших великих партнеров з Росією? Ні, не працюють… Значить, в цілому, всі ці домовленості не спрацювали. Хто з цих великих країн, всіх ядерних держав, хто з цих країн постраждав? Всі? Ні. Одна — Україна. Хто віддав ядерну зброю? Всі? Ні. Одна. Хто? Україна. Хто сьогодні воює? Україна… І в розмові з Дональдом Трампом я йому сказав, що в нас виходить так. Який же вихід? Або в України буде ядерна зброя — і тоді це для нас захист, або ми повинні мати якийсь альянс”, — розповів Зеленський.
Він додав, що окрім НАТО, на сьогодні не знає дієвих альянсів. За його словами, Україна обирає НАТО, а не ядерну зброю.
“І я вважаю, що Дональд Трамп мене почув, він сказав, що “у вас справедливі аргументи”, — сказав Зеленський.