Росія продовжує використовувати екологічну риторику для виправдання своїх злочинів на тимчасово окупованих територіях України. Всі ці маніпулятивні заяви є елементом пропаганди, спрямованої на віддзеркалення власних злочинів та створення ілюзії «миротворчої місії» Росії.
Так, окупаційний телеграм-канал “Новое медиа в Запорожье” поширив заяви сумнівного експерта Миколи Дороніна про те, що Україна начебто вчиняє «екоцид» на Донбасі та інших територіях.
“Экоцид — тяжелое преступление, намеренное причинение вреда компонентам природной среды. Теперь в историю экоцида вписывают себя власти Украины. Подрыв Каховской ГЭС — это снижение водного баланса Запорожской и Херсонской областей. Попытки нанести ущерб химическим предприятиям и трубопроводам — это возможность заражения обширных земель. Обстрелы полей пшеницы или лесов зажигательными снарядами — это стратегия выжженной земли, которую продвигали американцы во Вьетнаме и фашисты в период Великой Отечественной войны”, — зазначає телеграм-канал
Насправді усі звинувачення на адресу України побудовані на фейкових тезах, які не мають під собою фактологічної основи.
Підрив Каховської ГЕС 6 червня 2023 року був організований саме російськими військами. Цей злочин призвів до масштабної екологічної катастрофи: затоплення великих територій Херсонської та Запорізької областей; забруднення водних ресурсів і знищення екосистем; загибель флори, фауни та загроза здоров’ю людей.
Звинувачення України в цьому є абсурдними, оскільки російські сили контролювали ГЕС у момент вибуху.
Як повідомляється у звітігромадської організації Truth Hounds руйнування ж хімічних підприємств, трубопроводів, шахт і водопостачальних систем на Донбасі почалося з 2014 року, коли Росія окупувала частину території. Російські війська навмисно обстрілюють цивільні об’єкти, спричиняючи екологічні катастрофи, зокрема, руйнування промислових підприємств, через що небезпечні хімікати потрапляють у довкілля. Ці дії прямо порушують міжнародне право і є відповідальністю Росії.
Обстріли сільськогосподарських угідь і лісів за допомогою заборонених боєприпасів, таких як запалювальні снаряди, здійснюються саме російськими військами. Україна, навпаки, робить усе можливе, щоб захистити свої природні ресурси, попри триваючу агресію.
Як повідомили в МЗС, Україна зафіксувала вже понад 5 800 випадків заподіяння прямої шкоди довкіллю державою-агресором. Загальні збитки сягають 60 млрд доларів.
Росія використовує термін «екоцид», аби створити образ України як агресора та виправдати свою військову присутність на окупованих територіях. Однак справжній «екоцид» здійснюється саме Росією, в тому числі систематичне знищення екосистем на окупованих територіях та використання заборонених видів озброєння. Маніпуляції терміном «екоцид» спрямовані на виправдання агресії й дискредитацію України в очах світової спільноти.