Новини Миколаїв

Мільйони на укриттях: як у Миколаєві підрядник заробив на безпеці людей, – ФОТО

Мільйони на укриттях: як у Миколаєві підрядник заробив на безпеці людей, - ФОТО

У розпал повномасштабної війни, коли кожна хвилина може коштувати життя, в Миколаєві компанія ТОВ “Елітмайстер” отримала 15 мільйонів гривень на спорудження укриттів біля зупинок громадського транспорту. Втім, державні аудитори та правоохоронці виявили, що ці споруди не лише не відповідають технічним вимогам, а і є черговим прикладом системної корупції, де підрядники наживаються на людській безпеці під час війни.

Фігурант кількох кримінальних проваджень ТОВ “Елітмайстер”, у 2022 році побудувало у Миколаєві 14 укриттів поблизу зупинок громадського транспорту. Тепер держаудитори звинувачують підрядника у заволодінні 5,8 мільйона гривень.

Редакція 0512 зʼясувала, що це за компанія, хто причетний до заволодіння коштами та на якій стадії знаходиться справа нині.

Чому виникла необхідність у бетонних укриттях в Миколаєві та скільки їх встановлено у місті?

У 2022 році Миколаїв майже щодня потерпав від російських обстрілів. Аби хоч якось убезпечити людей під час перебування на зупинці громадського транспорту, в місті вирішили встановити бетонні укриття. За першочерговим задумом, всього таких укриттів мало б бути 34. Так  вирішив Виконком Миколаївської міської ради 26 вересня 2022 року. У проєкті рішення також зазначили, що балансоутримувачем цих споруд буде міське комунальне підприємство “Миколаївелектротранс”. 

І вже 26 жовтня того ж року КП “Миколаївелектротранс” оголосило тендер на закупівлю 14 укриттів на понад 15 мільйонів гривень. За даними Prozorro, у той же день, без проведення публічних торгів, комунальники уклали договір з ТОВ “Інженерно-будівельна фірма “Елітмайстер”.

Що відомо про підрядника?

ТОВ “Елітмайстер” зі статутним капіталом 500 гривень, що спеціалізується на будівництві, заснована у Києві в березні 2019 року. Втім, вже у 2020-му, змінивши кількох власників, компанія переїхала в Миколаїв і отримала нову бенефіціарку –  Тетяну Кукушкіну. Вже під час повномасштабного вторгнення фірма натендерила понад 30 мільйонів гривень за роботи на території Миколаївщини та Херсонщини. І незважаючи, на кілька кримінальних проваджень, зокрема і за неякісне виконання робіт, продовжує отримувати державні підряди.

Ось одне з таких зловживань. На момент підписання договору з КП “Миколаївелектротранс” директором “Елітмайстра” був такий собі 66-річний Дмитро Масіброда, який за версією херсонських правоохоронців вигадав злочинну схему збагачення. Херсонська ОВА теж у цієї фірми замовила 10 залізобетонних укриттів. А Масіброда занижував вартість виготовленої продукції і таким чином привласнив майже чотири мільйони гривень державних коштів. Конструкції у Херсоні були виготовлені з бетону значно нижчої міцності, ніж виробник вказав у звітній документації.  Підприємцю загрожує до 12 років позбавлення волі. 

І хоча Масіброда вже не директор ТОВ «Елітмайстер», а перебуває під вартою, схоже, очолювана раніше ним компанія не залишає своїх старих звичок.

“Невідомо куди витрачено 5,8 млн грн” – заява Держаудитслужби

Укриття на вулиці Соборна у Миколаєві. Фото 0512

«Компанія “Елітмайстер” отримала “зайвих” 5,8 млн грн». Таку заяву восени 2023 року зробило управління Південного офісу Держаудитслужби в Миколаївській області. Там стверджують, що ціни  на «авторські» зупинки-укриття були значно завищені. 

Зокрема держаудитори зазначили, що технічна документація, яку виготовила фірма, не була проєктною та не врахувала державних будівельних норм. 

Крім того, аудитори стверджують, що ТОВка також не має ані відповідного потужного обладнання, ані потрібних фахівців для виготовлення якісних укриттів. 

Куди пішли гроші?

За даними аудиторів, ТОВ “Елітмайстер” виконувало роботи не самостійно, а залучило ще 8 субвиконавців. При цьому, під час перевірки, фірма не змогла підтвердити витрати коштів, що змогли виправдати вартість укриттів. 

Тим часом Бюро економічної безпеки щодо цієї історії у лютому 2023 року відкрили кримінальне провадження. Слідчі встановили, що вартість однієї захисної споруди у Миколаєві обійшлась місту у 1,096 млн грн. А ця ціна є умисно завищена в 1,5-2 рази від вартості аналогічних захисних споруд, що виготовлялись у Харкові та Одесі. 


“Різницю між вартістю договору та фактичними затратами виведено в тіньовий обіг, де за фіктивними угодами перевели в готівку та розподілили між учасниками протиправної схеми”, – зазначено у судовій ухвалі.

Що говорять у КП “Миколаївелектротранс”?

Як розповів у коментарі 0512  директор КП “Миколаївелектротранс” Юрій Сметана, закупівля укриттів відбувалась на підставі постанови Кабміну №1178 від 12.10.2022р. 

“Відповідно до цього ТОВ “Елітмайстер” надало комерційну пропозицію з найменшою вартістю, тому саме з цією фірмою було підписано договір на виконання робіт. Комунальне підприємство виготовило технічну документацію з вимогами до зупинок-укриттів і всі потенційні підрядники пропонували ціну, за яку готові поставити такі об’єкти – так отримали можливу найнижчу ціну”, – сказав Юрій Сметана.

На якій стадії знаходиться справа зараз?

У травні 2023 року Південний офіс Держаудитслужби в Миколаївській області висунув перед підприємством вимогу стягнути з підрядника  5 834 270 грн.

Тоді КП “Миколаївелектротранс” спільно з ТОВ “Елітмайстер» звернулись в суд з позовом до Держаудитслужби про скасування цієї вимоги. Однак, у березні 2024 року Миколаївський окружний адміністративний суд відхилив цей позов.

Справа пройшла суди всіх інстанцій. І 14 серпня 2024 року Верховний Суд у ній поставив остаточну крапку –  відхилити позов підприємства та підрядника до Держаудитслужби.

“Після проходження всіх судових інстанцій отримали судове рішення щодо стягнення з  ТОВ “Елітмайстер” суми 5,8 мільйона як суму завданих збитків підприємству – наразі триває цей судовий процес. У рамках проведення обшуків були надані всі документи, які потрібні були для розслідування і ми завжди сприяємо у виконанні процесуальних дій відповідно до законодавства”, – розповів директор КП Юрій Сметана.

Тепер, починаючи з вересня цього року комунальне підприємство через суди намагається стягнути з «Елітмайстра» марно витрачені майже 6 мільйонів гривень. Але успіху у цих потугах наразі немає. Спочатку Миколаївський господарський суд відхилив позов підприємства через нестачу доказів та невідповідність оформлення заяви. 

Нещодавно КП на рішення Миколаївського госпсуду подало вже апеляцію до Південно-західного апеляційного господарського суду. 2 грудня суд в Одесі постановив відкрити апеляційне провадження за позовом “Миколаївелектротранс”.

ухвала Південно-західного апеляційного господарського суду

ухвала Південно-західного апеляційного господарського суду

Тож, що ми маємо у підсумку? На Херсонщині в Білозерці, яка майже щодня  знаходиться під обстрілами російської армії,  експертиза поліції встановила: укриття «Елітмайстра» не відповідають встановленим стандартам, а підрядник свідомо використовував дешевші матеріали, економлячи на безпеці людей.

В той же час, у Миколаєві, Управління Держаудитслужби фіксує ще низку порушень: жодної перевірки вибухостійкості, жодного серйозного тестування конструкцій. Перевіряли лише банальне навантаження та погодні умови. При цьому укриття, за які заплатили 15 мільйонів гривень, не мають офіційних паспортів та облікових карток, що повинні бути для споруд цивільного захисту. Тобто, це ще один жахливий приклад, як на війні можна робити гроші, нехтуючи елементарною безпекою людей.

Фото 0512. 

Ми створили цей матеріал як учасник Мережі “Вікно Відновлення”. Все про відновлення постраждалих регіонів України дізнавайтеся на єдиній платформі recovery.win.

Інше в категорії