Неділя, 12 Січня, 2025

Війна

Новини Хмельницький

Майбутнє «зеленого» тарифу: про механізм самовиробництва та набуття статусу активного споживача

Майбутнє «зеленого» тарифу: про механізм самовиробництва та набуття статусу активного споживача

В умовах війни склалася ситуація, яка поставила низку викликів перед енергетичним сектором. Роль класичного постачальника дещо змістила свої акценти, натомість вимагає від гравців ринку енергоефективних заходів, що гарантуватимуть сталий розвиток і безперебійне функціонування енергетики під час воєнного стану. Для цього постачальники спрямовують свої зусилля на те, щоб максимально адаптувати послуги з енергопостачання під потреби клієнтів і актуальні виклики.

Серед таких тенденцій сьогодні чільне місце займає питання «зеленої» трансформації. Ухвалений закон «Про внесення змін до деяких законів України щодо відновлення та «зеленої» трансформації енергетичної системи України» став сучасною альтернативою «зеленому тарифу». Закон не акцентує на «зеленому» тарифі як способі підтримки виробників із ВДЕ, а навпаки, завдяки ньому впроваджуються багато механізмів для сприяння роботи виробників на вільному ринку, до чого і рухається галузь. Він містить чимало позитивних моментів, на які вже давно чекав ринок, незважаючи на окремі суперечливі нормативно-правові рішення.

Про те, як енергетичні компанії рухаються в напрямку «зеленої» трансформації, розповів директор ТОВ «ПРЕТ СЕРВІС ЕНЕРГОЗМІН» Роман Юринець.

На стадії розгляду та затвердження закону представники ТОВ «ПРЕТ СЕРВІС ЕНЕРГОЗМІН» брали активну участь у нарадах, обговореннях і внесенні змін до законодавчих норм. Компанія отримувала чимало звернень від споживачів щодо реалізації проектів забезпечення підприємств власними генеруючими потужностями, а також спрощеного механізму реалізації надлишків згенерованої е/е.

Найдовшою після підписання закону була процедура прийняття підзаконних актів, яка дала б можливість запустити процес набуття статусу Активного споживача. В тісній співпраці з НКРЕКП, ОСР та НЕК «Укренерго» нашій компанії вдалося розпочати роботу з укладання договірних відносин з активними споживачами з лютого 2024 року.

Сьогодні у портфелі нашого підприємства є більше десятка споживачів, яким уже здійснено нарахування за механізмом самовиробництва. Кожен споживач має право встановити в рамках дозволеної до споживання потужності генеруючу установку та користуватись нею для покриття власних потреб в електроенергії з можливістю відпуску надлишку в мережу. 

Серед основних вимог до активних споживачів є такі: споживає і виробляє електричну енергію та/або, здійснює діяльність із зберігання енергії, продає надлишки виробленої та/або збереженої електричної енергії, бере участь у заходах з енергоефективності та управління попитом відповідно до вимог закону. Умовою для активних споживачів є те, що перелічені вище види діяльності не є професійною та/або господарською діяльністю. Активний споживач не є стороною, відповідальною за небаланси.

Завдяки укладенню договору за механізмом самовиробництва, залежно від потужності СЕС та споживання, можна економити до 40% витрат на електроенергію за рік. Зараз економія енергоресурсів – це одне із надважливих завдань. Масові атаки на енергооб’єкти прискорили темпи розвитку та попит на енергонезалежність; заохочення встановлення генеруючих установок ВДЕ у довгостроковій перспективі дозволить уникнути значних витрат на енергоресурси; зростання інвестицій у «зелену» енергетику, стимулювання виробництва електроенергії з відновлюваних джерел та тенденція до зменшення залежності від вугільних палив є ключовими факторами, які визначають майбутні стратегії у галузі енергетики.

Часто клієнти кажуть, що хочуть встановити СЕС, описують своє становище, запитують як їм діяти далі і хто з цим може допомогти. У нас є відділ, який займається опрацюванням запитів активних споживачів, розрахунками окупності встановлення СЕС та підписанням договорів. Ми дуже лояльно ставимося до активних споживачів, допомагаємо із встановленням сонячних станцій через надійних партнерів, здійснюємо документальний супровід при роботі з оператором системи розподілу. Для цього активно співпрацюємо з підрядниками – компаніями, що займаються монтажем і встановленням сонячних станцій, щоб наші клієнти отримували максимально якісний і повноцінний рівень сервісу.

Якщо ми знаємо погодинне споживання клієнта, за рік розраховуємо прогнозовані платіжки за спожиту і генеровану електроенергію, щоб клієнт був забезпечений гарантованим викупом згенерованого ресурсу. Для спрощення процедури укладення договорів за механізмом самовиробництва компанією PRET розроблено комерційну пропозицію. Її розміщено на сайті pret.org.ua, тож кожен охочий може з нею ознайомитися.

Незважаючи на загрози, частка відновлюваних джерел на РДН/ВДР за 2023 рік склала 34,87%. Через це, а також через нестабільну ситуацію в Україні, обстріли агресором енергетичних об’єктів, ринок РДН/ВДР залежить від сонячної генерації.

Набуваючи статусу активного споживача, виробники, зокрема клієнти PRET, мають можливість не тільки отримувати пасивний дохід за рахунок продажу надлишків виробленої електричної енергії постачальнику, але й фахову допомогу та консультації. Забезпечимо якісний і повний документальний супровід і візьмемо на себе відповідальність за небаланси.

Розвивайте енергонезалежність з нами, забезпечимо стабільність української енергетики спільними зусиллями!

За детальнішою консультацією звертайтеся за номером телефону +38 050 10 00 597 або залишайте на заявку pret.org.ua

Інше в категорії