Часто ми стикаємось із ситуацію, коли людині набрид шалений ритм життя, щоденна виснажлива праця і вона мріє вийти на пенсію – час для роздумів, підсумків та відпочинку.
Однак потім багато з новоспечених пенсіонерів переживають стрес. Змінюється темп повсякденного життя, а багато хто відчуває себе непотрібним. А ще в декого погіршується самопочуття.
У голові літньої людини виникають питання: чим зайняти свій вільний час? Як шукати заняття та відкривати нові захоплення на пенсії? Відповіді на них ми й спробуємо дати.
Чому пенсіонерам важливо шукати собі заняття
Відчуття, що в твоєму житті закінчилася певна сторінка може викликати розчарування. Людина намагається перевірити свої досягнення – включно із нездійсненими мріями. Чоловіки, буває, відчувають, що втратили титул “глави сім’ї”, що час тікає крізь пальці.
Однак такі емоції можуть спричинити не лише стрес, але й бажання шукати нові виклики та мету. Зрештою, якщо людина незадоволена, якимись “відкладеними”, нездійсненими прагненнями, то чому б не втілити їх у життя, не вийшовши на пенсію? Адже головний здобуток виходу на пенсію – це час! Після того, як все життя людина жила в поспіху, часто ігноруючи власні прагнення, настає етап, що дарує нові можливості.
Люди похилого віку, хоча й усвідомлюють свої природні обмеження, все ще хочуть активно планувати своє життя, а не сидіти, втупившись у вікно чи телевізор. А лікарі та психологи наголошують, що визначення нових пріоритетів і постійний пошук викликів сприяє моторному, соціальному та емоційному розвитку, захищає опорно-руховий апарат і нервову систему від ревматичного болю, деменції, хвороби Паркінсона та депресії. Тож чим може займатися літня людина?
Зміцнення здоров’я
Саме після виходу на пенсію для літніх людей відкриваються великі можливості нарешті приділити увагу власному організму. Можна пройти повне обстеження в лікарів, на яке постійно бракувало часу, перейти на правильне харчування, почати тривалі піші прогулянки (наприклад, скандинавська ходьба) чи придбати абонемент у басейн (багато з них пропонують цікаві заняття, наприклад аквааеробіку для людей похилого віку).
Рух розвантажує хребет, нарощує м’язову масу, запобігає ревматичним болям, а підтримка фізичної форми є запорукою впевненості в собі та незалежності.
Книги, газети та кросворди
У карколомному ритмі повсякденного життя часто на те, щоб посидіти наодинці з улюбленим автором, часу може не вистачати. Пенсія – пора, коли все можна надолужити.
Крім задоволення від читання, можна отримати ще й користь. Адже розвиток когнітивної системи – те, що потрібно проти деменції, проблем з концентрацією, втрати пам’яті, депресії чи хвороби Альцгеймера. Щоб уникнути цих усіх проблем, дуже корисно задіювати обидві півкулі мозку, в чому допоможуть розмальовки, головоломки, кросворди, книги чи пазли.
Відвідування цікавих місць
Образ європейського пенсіонера, бадьорого та усміхненого, який крокує вулицями незнайомих міст та країн, давно пора приміряти й українським літнім людям. І немає значення, куди вони вирушать – на прощу до Риму чи здійснити давню мрію про Париж, помилуватися старовинним Львовом чи вдихнути на повні груди чисте карпатське повітря. Зрештою, не виїжджаючи далеко від власного помешкання, можна знайти цікаві театри, музеї чи виставки.
Нові чи давно знайомі заняття
Вчитися ніколи не пізно. Якщо пенсіонер хоче отримати конкретні знання чи нові навички – ніщо не завадить йому зайнятися вишиванням, малюванням, грі на музичних інструментах, випічці, кулінарії чи вивченню комп’ютера. Можна також пригадати старі навички – гру в шахи чи преферанс. Тут відразу кілька плюсів. Ці справи роблять життя цікавішим. Але головне – пенсіонеру потрібен соціальний контакт.
Багато людей після завершення професійної кар’єри борються з самотністю у власних чотирьох стінах. Тому контакти з іншими людьми вкрай необхідні. Якщо родичів чи друзів немає поруч, в пригоді можуть стати пансіонати для літніх людей. В таких закладах можна не лише знайти компаньйонів, але бути впевненим і про медичне забезпечення – тут точно не дадуть забути про прийом пігулки чи якісь необхідні процедури.
Опіка над рідними
Метою для людей похилого віку може стати турбота про підростаюче покоління. Що може бути приємніше, ніж передати свій досвід власним внукам, а водночас стати в нагоді – хоч трохи розвантажити заклопотаних батьків. Тим паче, що спостерігати за тим, як діти ростуть, є гарним і захоплюючим заняттям.
Якщо ж нащадки мешкають далеко від вас – можна взяти під опіку домашню тварину. Це не лише нові обов’язки та випробування, але й ідеальний супутник на кожен день. Для того, хто боїться самотності, турбота про живу істоту може стати ідеальним виходом. А прогулянки, ігри, годування та турбота про вашого улюбленця даруватимуть насолоду та релакс.