У Романові готуються до проведення фестивалю «ЕтноВир на Виспі»

Трохи більш ніж за тиждень у Романові намічене проведення фестивалю «ЕтноВир на Виспі».

Ми вже кількаразово говорили про завдання нового для Романова заходу, яким має стати щойно започаткований фестиваль. Якщо вдатися до тлумачення значення слова «фестиваль», то тут все має однозначно простий вигляд. Фестивалем називають масове святкове дійство, що включає огляд чи демонстрацію досягнень у певних видах мистецтва. У нашому випадку «ЕтноВир на Виспі» має продемонструвати комплекс заходів, які демонструють, засвідчують, пропагують звичаї, обряди, побутову культуру, ремесло певної місцевості, тобто Романівщини або ж навіть сусідніх громад. Зазвичай старту будь-якого фестивалю передує масштабна, концептуальна, навіть науково обгрунтована підготовча робота. У нашому випадку про масштабність, грунтовність і наукову досконалість підготовчого процесу напередодні прем’єри «ЕтноВиру на Виспі» йдеться як про обов’язково означені етапи. Цілком можливо, що перший раз щойно заснований фестиваль виконає суто пропагандистську функцію, заявивши для усієї Житомирщини, що у Романові з’явилося власне регіонально-автохтонне фестивальне дійство, яке поки що перебуває у стадії свого змістовного становлення, пошуку вдалих форм та елементів, які гармонійно поєдналися б у програму нового фестивалю.

Втім, гасло, під яким організатори «ЕтноВиру на Виспі» вирішили провести прем’єрний його варіант у 2024 році, дозволяє проведення фесту із чіткою орієнтацією на мобілізацію ресурсів для перемоги України у протистоянні із агресором-загарбником. Гасло «Від витоків – до Перемоги!» напрочуд красномовно і вичерпно змістовно нагадує усім зрозумілу специфіку всіх фестивальних свят чи заходів в умовах військового часу. Безумовно, ще й досі чуються вигуки, аргументи, заперечення та інші залпи негативістського звучання щодо самої ідеї започаткування та проведення щойно започаткованого фесту «ЕтноВир на Виспі». Мовляв, йде війна, щодня і щогодини гинуть люди, а тут – фестиваль, веселощі, музика і т. д. Ось після перемоги над ворогом розпочнемо і з корупцією боротися, і фестивалити на повну потугу. Хтозна-хтозна, наскільки правильно відкладати на потім вирішення давно назрілих завдань чи очевидних проблем та хвороб нашого суспільства. Таких, наприклад, як корупція, або ж реанімація історичної пам’яті нашої країни. Така ж ситуація у сфері утвердження української національної та громадянської ідентичності, у процесі корекції та поліпшення стану ментального здоров’я нації. І фестиваль, як прояв культурного феномену певної територіальної громади, або ж і певного регіону країни, – дуже сприятлива і вдала форма роботи.

Фактично одразу ж після того, як у Романові стало відомо про започаткований фестиваль «ЕтноВир на Виспі», з’явилися перші відгуки стосовно його проведення і чимало людей виявили бажання прибути до Романова як у статусі учасників, так і гостей. Все, як і годиться, природно і закономірно, бо Романів як громада, як окремішній регіон Житомирщини, де давно поєднані полісько-подільські природні зони, де здавна переплетені в межах добросусідства культури кількох етносів, здатен викликати і вже викликає неабиякий інтерес у людей, які проживають в усіх громадах, регіонах чи куточках нашої області, а тим паче – поза її межами. Зрозуміло, створювати і започатковувати фактично на новому місці нову фестивальну традицію завжди нелегко. Особливо – за нинішніх умов військового стану, а ще більше – в обстановці погіршення економічної ситуації, всеосяжної скрути, яку відчувають усі без винятку українці. Однак життя не зупинилося і не зупиняється на місці. Ми й надалі залишаємось народом, «якого правди сила ніким звойована ще не була». А це означає, що ми живемо, працюємо, творимо, пам’ятаємо, надіємось і сподіваємось. І постійно це доводимо справами, новими звершеннями, починами та ініціативами. У цьому ж ряду наших справ, завдань і очікувань – започаткований фестиваль «ЕтноВир на Виспі». Він вже на марші. Він, як кажуть, на підході. Підготуватись, взяти участь, подолати низку проблем та викликів, зробити належні висновки та винести уроки – все це робота для нас, для Романова і романівчан. Тому – до роботи!

Відео дня

P.S. Мабуть не варто говорити, що будь-яке свято, масштабне дійство, яке проводиться у певному селищі, місті чи загалом у регіоні, вимагає певних, суто побутових приготувань. Це ж не секрет і не новина, що гостей варто зустріти із чистими вулицями, прибраними парками, скверами, облаштованими місцями для прибулого автотранспорту, біотуалетами тощо. Звісно ж, найпершим чином це турбота влади, додаткові зусилля для комунальників, правоохоронців і т. д. Але й пересічні жителі Романова, як і загалом жителі Романівської селищної ради, мають розуміти, мають відчувати і співпереживати. Як господарі, як цивілізовані люди, налаштовані на розвиток, прогрес і перемогу!

Віктор Єрофєєв

Джерело

Вам також може сподобатися

+ Немає коментарів

Додайте свій