Кому варто звертатися за субсидією, кому відмовлять і покрокова інструкція заяви в «Дії»

Кому варто звертатися за субсидією, кому відмовлять і покрокова інструкція заяви в «Дії»

Фото: УНІАН

Закінчення опалювального сезону означає, що правила нарахування субсидій змінюються. Справа в тому, що платіжки без опалення стають меншими, тобто кількість споживачів, які зможуть сплатити комуналку без допомоги держави, зростає. Восени з настанням нового опалювального сезону субсидії знову перерахують, зважаючи на нові умови.

Далі – про всі субсидійні новини докладніше.

Призначення субсидії на неопалювальний сезон

З травня 2024 року більшості українцям, які отримують житлову субсидію, на неопалювальний сезон її буде призначено автоматично. Про це повідомили в ПФУ.

Житлова субсидія призначається до дати закінчення опалювального сезону та розраховується з урахуванням тривалості опалювального сезону по 15 квітня включно, нагадали у Пенсійному фонді. З 1 травня субсидії на неопалювальний сезон більшості одержувачам призначили автоматично до 30 вересня 2024 року, якщо дані про майновий стан та склад домогосподарства не змінилися.

Водночас серед отримувачів субсидій є категорії, яким субсидію з 1 травня призначать за їхнім зверненням із заявою та декларацією про доходи та витрати.

На наступний сезон житлова субсидія призначається за особистим зверненням, якщо:

заявник орендує житлове приміщення, за яке сплачує житлово-комунальні послуги; у складі домогосподарства є внутрішньо переміщені особи; кількість фактично проживаючих осіб у домогосподарстві менша, ніж кількість зареєстрованих; домогосподарство претендує на призначення житлової субсидії для придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

На підставі звернення надається житлова субсидія на неопалювальний сезон і особам, які мають право на виплату, але в опалювальний сезон розмір плати за житлово-комунальні послуги, витрат на управління багатоквартирним будинком не перевищував обсягу обов’язкового відсотка платежу. Тобто на опалювальний період субсидію було призначено в розмірі 0,00 грн.

У разі подання заяви протягом двох місяців з початку неопалювального сезону житлова субсидія призначається з початку такого сезону, але не раніше дня настання права на її отримання.

«Дія» удосконалюється

Оформлювати субсидію через портал «Дія» стало простіше та швидше. За словами віцепрем’єра з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій України Михайла Федорова, тепер споживачу на це знадобиться приблизно 10 хвилин.

– Мінімум кліків та витраченого часу. Утричі прискорили процес оформлення заяви про субсидію на порталі “Дія”. Раніше на це йшло 30 хвилин. Наразі послугу можна отримати за 10 хвилин, заповнивши 7 полів замість 21. Більшість документів автоматично підтягнеться з реєстрів, не потрібно стояти у чергах, збирати довідки та заповнювати довгі анкети, – розповів Федоров.

Посадовець уточнив, що послуга доступна для українців, які жодного разу не оформляли субсидію. За його словами, можливість оформити субсидію через «Дію» з’явилася у 2021 році, і з того часу процес постійно покращується.

Щоб подати заяву на призначення субсидії, потрібно:

1. Зайти на портал «Дія» та натиснути опцію «Подати заяву».

2. Авторизуватися за допомогою Ваnk ID, «Дія.Підпис» або у інший спосіб.

3. Відповісти на запитання, чи є у вас призначена субсидія на 2023-2024 роки. Якщо ні, потрібно обрати, що ви хочете подати спрощену заяву.

4. Система автоматично формує відомості про заявника. Перевіряємо, натискаємо «Далі».

5. Обираємо адресу, за якою хочемо отримати субсидію:

за задекларованим місцем проживання; за місцем проживання як ВПО; за іншою адресою.

Важливо: у разі оформлення заяви про надання субсидії за фактичним місцем проживання, а не за «пропискою», потрібно вказувати, на якій підставі ви там проживаєте. Тобто, якщо це, наприклад, оренда, потрібно додати скан-копію договору оренди.

6. Обираємо послугу, на яку бажаємо отримати житлову субсидію:

житлово-комунальні послуги (управління будинком, газ, водопостачання та водовідведення, електроенергія та опалення); придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива.

7. Вказуємо спосіб отримання субсидії – заповнюємо IBAN свого банківського рахунка.

8. Вказуємо дані про всіх осіб, які входять до складу домогосподарства, і членів їх сімей.

9. Перевіряємо та підписуємо заяву.

Про прийняте рішення та встановлений розмір субсидії у разі її призначення, причини відмови та порядок оскарження ПФУ повідомляє протягом трьох робочих днів.

Зареєстровано троє, живе – один

У квартирі зареєстрована сім’я з трьох осіб, але дружина з дитиною виїхали за кордон. Зрозуміло, що сьогодні, коли з країни поїхали близько 6 млн осіб, така ситуація – зовсім не рідкість. Але скільки осіб буде враховано при призначенні субсидії?

Як зазначили у ПФУ, до складу домогосподарства включаються всі особи, які зареєстровані в житловому приміщенні, крім тих членів домогосподарства, які перебувають за кордоном понад 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії.

Тобто, якщо у житловому приміщенні прописано троє осіб, але дружина з дитиною виїхали за кордон та перебувають там більше ніж 60 днів на день звернення за призначенням житлової субсидії, тоді житлова субсидія призначається з розрахунку на одного члена домогосподарства.

Робота на пів ставки: хто має право на субсидію

Зараз, коли з пошуком роботи непросто, багатьох хвилює питання, чи можна розраховувати на субсидію, коли члени родини працюють на пів ставки.

Як зазначили у ПФУ, субсидія може бути призначена лише за умови, що за людину, яка працює на пів ставки, сплачено єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального і сумарно протягом трьох місяців у період, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (пункт 14 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 №848).
Тобто працювати можна і на пів ставки, але податки мають бути сплачені сповна. 

Причини відмови у субсидії

Є певні випадки, коли сім’ї можуть відмовити у призначенні субсидії. Це може статися, якщо:

Загальна площа житлового приміщення перевищує 130 квадратних метрів у багатоквартирному будинку або 230 квадратних метрів – для індивідуальних будинків. Член сім’ї проводив фінансові операції у розмірі понад 50 тисяч гривень за останні 12 місяців. Член сім’ї на 1-е число місяця, з якого призначається субсидія, має більше одного житлового приміщення у своєму володінні, крім приміщення в гуртожитку та деяких видів житла. На 1-е число місяця, з якого призначається житлова субсидія, член сім’ї має на банківському рахунку (або кількох рахунках) кошти на суму понад 100 тис. грн або ОВДП на суму понад 100 тис. грн. У власності особи є транспортний засіб, якому менше 5 років (крім мопеда та причепа), або більше одного транспортного засобу, що підлягає державній реєстрації та випущений менше 15 років тому (крім мопеда та причепа). До початку періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії, у складі сім’ї є особи, які досягли 18-річного віку, але не отримували доходи, що враховуються при нарахуванні субсидії, та не сплачували ЄСВ протягом трьох місяців у період, за який обліковуються доходи для призначення житлової субсидії. Виняток зроблено для військовослужбовців, осіб, за яких сплату ЄСВ заборгував роботодавець, а також осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. Якщо людина не повернула переплату за субсидії за попередні періоди її отримання. За наявності простроченої більш ніж на три місяці заборгованості з оплати комуналки, загальна сума якої перевищує сорок неоподатковуваних мінімумів (на сьогодні це 680 грн). Член сім’ї має борг у виконавчих провадженнях про стягнення аліментів більше трьох місяців (крім безвісти зниклих, алко- або наркозалежних, а також осіб, щодо яких застосовуються заходи забезпечення кримінального провадження). Докладно про це ми писали тут.
Джерело

Вам також може сподобатися

+ Немає коментарів

Додайте свій