“Нас об’єднала війна”: як жителі деокупованої громади на Миколаївщині допомагають Збройним силам, – ФОТО

“Нас об’єднала війна”: як жителі деокупованої громади на Миколаївщині допомагають Збройним силам, - ФОТО

Жителі Первомайської селищної територіальної громади пережили у 2022 році щоденні обстріли та часткову окупацію зі сторони російських військ.

Редакція 0512 вже писала, як Первомайська СТГ відновлюється, а цього разу розповідає, як місцеві жителі допомагають наближати перемогу нашим захисникам. 

Деокупація громади та початок руху

Світлана живе у центрі громади – селищі Первомайське. До війни жінка працювала вихователем у дитячому садочку, але через скорочення штату, втратила роботу. Коли почалась війна й громаду постійно обстрілювали окупанти, то вирішила тимчасово виїхати.

– Як тільки відбулась деокупація (листопад 2022 року – ред.), то я повернулась, бо дуже хотіла додому. Тоді у селі не було світла, газу, води. На щастя, моя домівка вціліла. Зараз я працюю в Будинку культури, його трохи відновили якраз, – говорить жінка.

Якось одна знайома Світлани розповіла їй, що навчилась робити “мавки” – індивідуальні маскувальні сітки для бійців. 

– Саме вона організувала в Первомайському наш рух. Це було в серпні 2023 року. Мені теж захотілось якось допомагати нашим хлопцям. Поступово до нас долучились й інші дівчата. Я до обіду роблю свою основну роботу, а потім йду працювати над сіткою. У нас спочатку була одна маленька рамка, а тепер ми маємо велику, по всьому периметру кімнати, – відмітила Світлана.

Згодом жінка стала кураторкою волонтерського руху із плетіння сіток та долучала своїх знайомих та жителів навколишніх сіл. 

– У нас вже є стабільний колектив, ми з дівчатами одна одну підтримуємо. До нас у громаду раз на тиждень приїздять психологи із “Польської гуманітарної акції”, ми й туди ходимо, щоб розвантажитись якось, – каже організаторка руху.

“Коли плету, то думаю, що може хоч трохи, але це наближає перемогу” – про мотивацію волонтерок

За словами Світлани, на початку руху в групі було всього п’ять дівчат, нині долучилось кілька десятків людей. Жительки громади працюють фактично щодня. Підрозділи волонтерського об’єднання вже є в інших селах громадах: Білозірці, Засіллі, Новоселівці. 

Галина працює у місцевій амбулаторії молодшою медичною сестрою. До плетіння сіток долучилась у жовтні минулого року. 

– Я працюю в амбулаторії добу й маю три вихідні. Жодного досвіду до цього із плетіння не мала. Коли прийшла вперше, то мені було просто цікаво, що тут відбувається. У мене всі чоловіки в родині на фронті. Було просто бажання допомогти. Коли плету, то думаю, що може хоч трохи, але це наближає перемогу, – зазначила вона.

Ольга Іванівна – мама кураторки руху Світлани, старається приїздити на базу щодня. 

– Якось мені дочка запропонувала приїхати попрацювати хоч кілька годин. Буває, що можу приїздити щодня, буває, що через день. Не одразу виходило, казала, що не буду їздити. За кілька днів так втягнулась, що зараз руки роблять все на автоматі, – з посмішкою говорить жінка.

Ще одна жителька громади Валентина працює вчителем й відмітила, що багато вільного часу не має, проте старається допомагати при можливості.

– Уроки, як проведу, то прибігаю на кілька годин. Десь тричі на тиждень стараюсь приходити та допомагати. У вихідні дні звичайно більше можу на це часу витратити. Зараз ще якраз сезон городів й хтось має господарство. Але завжди сюди приходиш, бо чудово розумієш для кого це робиш. Навіть пів години праці – це вже вклад у перемогу, – відмітила волонтерка.

“Лише спільними зусиллями тилу та фронту вдасться здобути перемогу”

На виготовлення однієї сітки йде один день. Розміри сіток – індивідуальні, під замовлення бійців. Основу та тканину для сітки майстрині закуповують у постачальників коштом пожертв людей.

У магазинах, які є в громаді, можна побачити звичайні скляні банки, куди кожний охочий може “задонатити” на підтримку ЗСУ.

Одними сітками жителі громади не обмежуються, періодично закриваючи інші потреби захисників. Це виготовлення окопних свічок, збір продуктів та одягу, купівля дронів тощо.

У березні, волонтерки з Первомайської СТГ, встановили власний рекорд, зробивши 30 маскувальних сіток для різних підрозділів ЗСУ за місяць. Майстрині не думають зменшувати темпів роботи.

Також жителі трьох сіл протягом місяця назбирали на купівлю трьох дронів, які передали бійцям в Херсоні.

Жителі громади впевнені, що лише спільними зусиллями тилу та фронту вдасться здобути перемогу.

Фото 0512.

UKRPULSE